18/06/2023
Space Jam 25 7 14 22 - 68 -
Ναυάγια 8 23 18 15 - 64 -

Ο super Γκέος υπέγραψε το 1-0 της Space Jam!

Το βραδάκι της Κυριακής 18 Ιουνίου στο Basketaki Arena, σε ένα δυνατό – συγκλονιστικό και γεμάτο ένταση παιχνίδι, η Space Jam κατάφερε να επιστρέψει από το - 8 στο τελευταίο δίλεπτο και με τον Χρήστο Γκέο να κάνει καταπληκτική εμφάνιση, πήρε την νίκη με 68 – 64 που της δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Space Jam μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και με τον Γκέο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση με 10 πόντους και τον Μανωλόπουλο να ακολουθεί από κοντά με 5, έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ξεφεύγοντας με 25 – 8. Για τα Ναυάγια που δεν είχαν καθόλου συγκέντρωση στο παιχνίδι, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Καραβασίλης, Καριατλής, Νομικός και Γιώργης.

Τρομακτικό, μαγικό, ανεπανάληπτο ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο έκαναν τα Ναυάγια στην δεύτερη περίοδο και τρέχοντας ένα εκκωφαντικό 0 – 18, προσπέρασαν 25 – 26. Ο Καραβασίλης ήταν ο απόλυτος ηγέτης της αντεπίθεσης με 11 πόντους, με τον Θωμά να προσφέρει 4 και τον Νέζη να σκοράρει απο τα 6.75. Η Space Jam κατάφερε να βρει λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντο του Ντεμελή και 4 συνεχόμενους του Γκέου, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 32 – 31.

Το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να δείχνουν αρκετά νευρικές και τα πιο ψύχραιμα Ναυάγια να κρατούν την πρωτοπορία με 46 – 49. Καραβασίλης με 5 και Καραμπεσίνης – Καριατλής με 4 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ ο Γκέος για ακόμα μία φορά ήταν μπροστάρης στην επίθεση της Space Jam με 7 πόντους, με τον Μαυροσκότη να σκοράρει μία φορά από την περιφέρεια, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Ο Καραμπεσίνης έκανε πράγματα και θαύματα στο τέταρτο δεκάλεπτο για τα Ναυάγια σκοράροντας 13 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, δίνοντας προβάδισμα
με 54 – 62 στην ομάδα του, όμως η Space Jam με τον Χρήστο Γκέο να δείχνει ασυγκράτητος με 11, κατάφερε να προσπεράσει 63 – 62. Ο Καριατλής ήταν ψύχραιμος από την γραμμή γράφοντας το 63 – 64, για να απαντήσει ο Μανωλόπουλος με 3 συνεχόμενους για το 66 – 64 και να έρθει ο Θεοδωρόπουλος με δίποντο να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 68 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Γκέος με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Space είχε 24/50 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 8/26 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Τα Ναυάγια είχαν 21/51 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λαθη.

Space Jam(Μαυροσκότης): Γεραφέντης 2, Γκέος 31(12ρ.), Θεοδωρόπουλος 7(10ρ.), Κανλής 5, Μανωλόπουλος 12(12ρ.), Μαυροσκότης 3, Νάστος, Ντεμελής 6, Παπαχαρίσης 2.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Ανδριγιαννάκης, Γιώργης 6(7ρ.), Θωμάς 8(13ρ.), Καραβασίλης 18(8ρ.), Καραμπεσίνης 17, Καριατλής 9, Νέζης 3, Νομικός 3, Τζιβιτζής.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έδειξαν τα Ναυάγια στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η φοβερή επιστροφή της Space Jam στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.