01/02/2020
Teddyboyz 11 8 13 21 - 53 -
Λύκοι 10 11 18 13 - 52 -

Ο «τεντιμπόης» ο Μουστάκας!

Την ιστορία των «τεντιμπόηδων» του ’60 δεν θα την αγγίξουμε, αλλά λόγω ονόματος και ανατροπής το χρησιμοποιούμε για τον Νίκο Μουστάκα που με 14 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπρωξε τους Teddyboyz στην έκτη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development 2, απέναντι στους Λύκους, οι οποίοι μετά το +9 στο 31’ κόλλησαν αμυντικά και το πλήρωσαν, μένοντας στο 3-8.

Γενικά το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από την αρχή και οι «Τέντιζ» πατούσαν πιο καλά στην πρώτη περίοδο, με τους Μουστάκα, Ντάουντι, Ροντογιάννη να δίνουν μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους (11-10), έχοντας από την άλλη τους Λύκους να ευστοχούν με Κούβελα, Κολυτό και Πάνο Κατσίκη, ακολουθώντας το σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο έβαλαν δύο τρίποντα οι «μπλε» με Ντάουντι, Μπαλαδήμα, αλλά από κοντά δεν τα πήγαν καλά και οι «άσπροι» βρήκαν ευκαιρία να προσπεράσουν στο τέλος του ημιχρόνου, με τους Σάββα, Κολυτό, Αρβανίτη και Κούβελα να διαμορφώνουν το 19-21.

Τα ποσοστά ανέβηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Κολυτός, Κούβελας, Σάββας έδωσαν ώθηση στους Λύκους, που πήγαν σιγά σιγά μέχρι το +7 στο 30ο λεπτό (32-39), ενώ οι Boyz ήταν και πάλι καλοί από την περιφέρεια, με Βγενόπουλο, Ροντογιάννη, όμως από τη ρακέτα είχαν τα θεματάκια τους.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Σάββας έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους για τους «άσπρους» (32-41) και η αποβολή του Βγενόπουλου για εξύβριση αντιπάλου, φάνηκε ότι θα επηρεάσει αρνητικά τους «μπλε», αλλά ο Μουστάκας είχε άλλες διαθέσεις και φρόντισε με 3 τρίποντα και τις βοήθειες του Ντάουντι να γυρίσει το ματς (53-48 στο 39’), το οποίο… κόντεψε να έχει κι άλλη ανατροπή, χωρίς τελικά οι Λύκοι να την καταφέρουν, με τις βολές του Σάββα να κάνουν το τελικό 53-52.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Μουστάκας με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τους Λύκους ξεχώρισε ο Ρωμανός Κολυτός με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 9/34 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 8/16 βολές, 44 ριμπάουντ (12-32), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 12/37 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 16/24 βολές, 46 ριμπάουντ (10-36), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Teddyboyz (Ροντογιάννης): Μουστάκας 21, Ντάουντι 12, Βγενόπουλος 12, Γ. Ροντογιάννης 5 (17 reb / 5 ασίστ), Μπαλαδήμας 3, Παπαγεωργίου

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 17, Κούβελας 16, Κολυτός 12, Αρβανίτης 4, Ταρός 2, Π. Κατσίκης 1, Γ. Κατσίκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου φαινόταν πως οι Λύκοι θα «καθαρίσουν» το ματς, όμως ο Μουστάκας με τον Ντάουντι τους χάλασαν τα σχέδια και κράτησαν την ομάδα του Μπαλαδήμα στις πρώτες θέσεις του ομίλου.