21/12/2021
Uncle Drew 20 21 17 23 - 81 -
Hall of Fame 24 16 9 16 - 65 -

Ο Θείος κοιτάει ψηλά!

Με το δεξί ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο της Elite League o Uncle Drew, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισε την Hall of Fame με 81-65 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα playoff!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Hall of Fame να προηγείται με 20-24, χάρη σε 8 πόντους του Σοφούλη, 6 του Σαραντόπουλου, 4 του Ιατρού και 4 του Κριθαρούλα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κάρμας και Μπονάτσος με 10 και 8 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Uncle Drew να παίρνουν το τιμόνι στα χέρια τους με 41-40, έπειτα από 8 νέους πόντους του Μπονάτσου και 6 του Κογιώνη. Ο Σαραντόπουλος με 6 πόντους και οι Γκιόκας – Ιατρού με 4 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Βαρβαρίδη, 4 του Κάρμα, 4 του Μπονάτσου και τρίποντο του Σιρόγλου, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 54-42, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 58-49. Ο Ιατρού με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Hall of Fame στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ το σκορ της περιόδου διαμόρφωσε ο Κοντογιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 58-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Uncle Drew είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κάρμα (11π) και Σιρόγλου (6π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 81-65. Δεν μπόρεσαν οι Φημισμένοι δεν μπόρεσαν να λύσουν το επιθετικό τους πρόβλημα και έτσι γνώρισαν την ήττα, παρά τους 5 πόντους του Ιατρού, τους 4 του Γκιόκα και τους 4 του Σαραντόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το 16/26 βολές, 16/32 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/18 βολές, 20/47 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Uncle Drew ο Κάρμας με 27 πόντους, έχοντας 8/11 βολές, 5/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Ιατρού με 18 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 4/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Σιρόγλου 9 (3), Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Βαρβαρίδης 11 (2), Μπονάτσος 20 (2), Κογιώνης 7, Κανδηράκης 2, Κάρμας 27 (3)

Hall of Fame (Χόντος): Ιατρού 18 (1), Χόντος 3, Σοφούλης 12 (3), Σαταντόπουλος 16, Κοντογιάννης 2, Κριθαρούλας 4, Γκιόκας 10

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο “φωτιά” Κάρμα – Μπονάτσου των νικητών!