15/01/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 14 16 11 15 - 56 -
Beer Team 9 17 12 20 - 58 -

Ο Θεοδοσόπουλος «ξέρανε» τον Αρισταίο!

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής 15 Ιανουαρίου η Beer Team! Με το lay up του Θεοδοσόπουλου σε «νεκρό χρόνο» επικράτησε 56-58 και έριξε στο «καναβάτσο» τον πρωτοπόρο Αρισταίο, ο οποίος γνώρισε την μόλις δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα (12-2). Η Beer Team πήρε έτσι ψυχολογία ενόψει της μάχης που δίνει για την είσοδο στην πρώτη τετράδα και πλέον μετράει 9 νίκες και 5 ήττες.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό από το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως θα χτυπήσουν στα ίσα το ματς. Ο Κρεκούκης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για το 8-9, όμως ο Αρισταίος κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς, να φτιάξει ένα σερί 6 πόντων, ώστε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 14-9.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα και στα μέσα της περιόδου το υπέρ τους σκορ έφτασε στο 24-19, με τον Gjini να βρίσκει λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Η Beer Team πλησίασε ξανά στο 26-24 με τις προσπάθειες του Τζατζαράκη και του Θεοδοσόπουλου, ωστόσο αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Gjini, ο οποίος με σερί δικούς του πόντους έγραψε το 30-26, που έμεινε μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η Beer Team παρέμενε κοντά, όμως δεν έβαζε άγχος στους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν κιόλας. Η διαφορά κυμαινόταν στους 6 με 8 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν «ζωντανοί». Η ομάδα του Δεμένεγα δεν δημιουργούσε προϋποθέσεις για να σκοράρισμα με την ίδια ευκολία όπως στα προηγούμενα λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και έτσι Τζατζαράκης και Μαυράκης διαμόρφωσαν το 41-38.

Αφού έμεινε «ζωντανή» μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, η Beer Team ήξερε πως μπορεί να πάρει το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλή ψυχολογία, είχαν το μομέντουμ και κατάφεραν να προσπεράσουν 45-46, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μαυράκη. Ο «μουδιασμένος» Αρισταίος πέρασε ξανά μπροστά με τους Ρουσουνέλο και Γκορόγια (49-46), όμως Μαυράκης, Λαγουτάρης και Θεοδοσόπουλος έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 49-53. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα με δύο τρίποντα ξέφυγαν στο 50-56, όμως η απάντηση ήταν άμεση από τα 6,75 με τους Παούρη και Ρουσουνέλο να ισοφαρίζουν σε 56-56. Η νίκη για την Beer Team ήρθε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Θεοδοσόπουλο να πηγαίνει όλο το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με lay up έγραψε το 56-58 και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 1 κλέψιμο και 9 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

O Α.Σ.Κ Αρισταίος είχε 14/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 10/22 βολές και μάζεψαν 43 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 8 ασίστ, 17 κλεψίματα, 20 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά της η Beer Team μέτρησε 18/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/21 βολές, 35 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης είχαν 10 κλεψίματα, 25 λάθη και 5 μπλοκ.

Α.Σ.Κ. Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 14(3ρ.), Βρεττός 3(1ρ.), Γκορόγιας 8(5ρ.), Κανιάς 2(1ρ.), Μήτσικας 6(10ρ.), Παναγιωταράκος, Παούρης 11(9ρ.), Ρουσουνέλος 5(2ρ.), Τούντας 7(7ρ.), Φιλιππόπουλος, Ψημίτης

Beer Team (Μαυράκης): Γρατσίας, Θεοδοσόπουλος 16(9ρ.), Κρεκούκης 8(3ρ.), Λαγουτάρης 8(3ρ.), Μαρφαντάς 2(1ρ.), Γ. Μαυράκης 15(3ρ.), Μεταξάς 4(9ρ.), Τζατζαράκης 5(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τελευταία φάση και το καλάθι του Θεοδοσόπουλου που χάρισε τη νίκη στην Beer Team.