28/04/2024
Emporio Armani 20 17 26 11 - 74 -
Ένωση Αγρινίου 15 15 18 7 - 55 -

Ο τίτλος στην Emporio Armani

Το δεύτερο πρωτάθλημα σε τρία χρόνια κατέκτησε η Emporio Armani επικρατώντας στο μεγάλο τελικό της Ένωσης Αγρινίου με σκορ 74 - 55.
Ο MVP του αγώνα Αντώνης Δάρλας και ο Χρήστος Σταυρόπουλος οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη και ο τίτλος αφιερώθηκε στο Βαλεντίνο Μπαλωμένο.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 7 - 0. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 16 - 1 πήραν προβάδισμα 8 πόντων και βρέθηκαν μπροστά με 5 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βαγγέλη Καρακώστα έφεραν στο +1 την Ένωση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε διαφορά 4 πόντων, όμως η Emporio Armani με σερί 8 - 0 προηγήθηκε με 30 - 26. Η Ένωση ισοφάρισε στους 30, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 7 - 0 για το 37 - 30.

Η Emporio Armani πήρε νωρίς διψήφιο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους και προηγήθηκε με 13 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά προβάδισμα ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη με το τελικό +19.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Δάρλας με 32 πόντους και ακολούθησε ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 21 πόντους.
Πρώτοι σκόρερ της Ένωσης ήταν οι Βαγγέλης Καρακώστας και Μιχάλης Σταμουλάκης με 13 πόντους, 11 είχε ο Γιώργος Κάτρης όπως και ο Τάσος Βασιλείου που έκανε ένα ακόμα double double μαζεύοντας και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani έδειξε πανέτοιμη για τον τελικό, λειτούργησε πολύ καλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έφτασε πανάξια στη νίκη που της χάρισε τον τίτλο.

Τι δε μας άρεσε. Η Ένωση εγκλωβίστηκε στην άμυνα των αντιπάλων της, δεν έπιασε τα καλά επιθετικά της στάνταρ και δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 4, Δάρλας Α. 32(5), Δάρλας Φ. 2, Θεοφάνης, Κάππας, Κατερινόπουλος 2, Κοκοτός, Κοργιαλός 4, Σβίγγος 4, Σταυρόπουλος 21(1), Τασιούλης Ι. 3(1), Τασιούλης Χ. 2.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 11, Καρακώστας Χ. 3, Καρακώστας Ε. 13(3), Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 11, Κάτρης Ι., Κουμάσης, Μπλαχούρας, Πλιάτσικας 2, Σταμουλάκης 13(2), Τσιούνης 2.