08/03/2020
Shooting Stars 8 11 15 16 - 50 -
Kasonic Beers 7 17 6 21 - 51 -

Ο Βαγγέλης το σχεδίασε, ο Στάθης το ζωγράφισε!

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς και γεμάτο ανατροπές, οι Kasonic Beers με μεγάλο καλάθι του Σελίμη, 2,5’’ για τη λήξη επικράτησαν των Shooting Stars με 50-51 για την 14η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League, παραμένοντας έτσι σε τροχιά playoff!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Shooting Stars να προηγούνται με 8-7, χάρη σε 6 πόντους του Σταύρου και δίποντο του Ζαφειράκου. Η τριπλέτα Σελίμη (3π), Προσηλιακού και Γκόνη ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Καντερέ και 4 του Μηλιώνη, οι μπλε πήραν αέρα 7 πόντων, 17-10, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, κάπου εκεί οι Kasonic Beers έβαλαν μπρος τις μηχανές τους και με 8 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη, 6 του Προσηλιακού και καλάθι του Βαγγέλη Ζυγούρη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είδαμε ακόμη ένα τρελό σερί, αυτήν την φορά από τους Shooting Stars, οι οποίοι έτρεξαν 15-6 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 34-30, μετά από 6 πόντους του Σταύρου και 4 του Μηλιώνη. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα από τους φιλοξενούμενους, με τον Προσηλιακό να σκοράρει 3 πόντους και τον Μάκκα 2. Σκορ τρίτης περιόδου 34-30!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τρεις τρίποντες βόμβες του Προσηλιακού και οι 5 πόντοι του Γιώργου Ζυγούρη έδειχναν να οδηγούν τους Kasonic Beers στη νίκη, αφού 3:30 για το φινάλε προηγούνταν με 38-46. Στα επόμενα τρία λεπτά, όμως, οι «Άστερες» απάντησαν και με προσωπικό show του Θάνου Μόρφου με 10 πόντους, αλλά και μεγάλα τρίποντα των Καντερέ – Ζαφειράκου, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προσπέρασαν με 50-49, 7’’ για το τέλος. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του ντέρμπι την είπε ο Σελίμης, ο οποίος σηκώθηκε μέσα από την ρακέτα και με πιστή προσήλωση στο σύστημα του Βαγγέλη Ζυγούρη, χάρισε την σπουδαία νίκη στις «Μπύρες»!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 14/41 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/28 βολές, 13/36 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Shooting Stars ο Σταύρου με 10 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/10 δίποντα και ½ τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Σελίμης με 7 πόντους, έχοντας 1/6 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Shooting Stars (Μόρφος Π.): Σοφιανόπουλος, Μόρφος Θ. 11, Καντερές 8 (2), Παλκογιάννης 2, Σταύρου 10 (1), Ζαφειράκος 9 (1), Μηλιώνης 8, Μόρφος Π. 2, Λαζάρου

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Γκόνης 2, Προσηλιακός 22 (3), Ζυγούρης Β. 5, Ζυγούρης Γ. 13 (2), Μάκκας 2, Σελίμης 7, Παρασκευόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και κυρίως το τελευταίο λεπτό!