04/11/2019
Melisses BC 17 13 14 12 - 56 -
Kinglooney Tunes 14 10 6 4 - 34 -

Ο… Βασιλιάς των Μελισσών!

Εντάξει, οι κανονικές μέλισσες έχουν μόνο τη βασίλισσά τους. Αλλά οι δικές μας Melisses, στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος έχουν τον δικό τους «βασιλιά», τον Ορφέα Μαυρεδάκη, που με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ τις οδήγησε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development 2, απέναντι στους Kinglooney Tunes, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα (1-1).

Ο Μαυρεδάκης λοιπόν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και μαζί με τους Γανωτάκη, Χριστόπουλο και Αλέξη Μπουγιούκο έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στις Μέλισσες στο πεντάλεπτο (14-5), με τους Tunes όμως να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν στο 17-14 του δεκαλέπτου, από τα σουτ των Μασούρου, Παυλή και Βασιλούνη.

Το σκορ έμεινε κοντά σε όλη τη δεύτερη περίοδο και όποτε οι Μαυρεδάκης, Γανωτάκης, Κρούπης, Στέφανος Μπουγιούκος, επιχειρούσαν να ανοίξουν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, οι Μασούρος, Βασιλούνης, Χρήστος Ρετσινάς απαντούσαν για τους «Βασιλούνηδες», με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-24 υπέρ των Μελισσών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Kinglooneys ήταν λίγο πιο άστοχοι και η απόσταση πήγε στους 10 πόντους από τους Γανωτάκη, Καψιώχα για τους «ασπρόμαυρους» (38-28 στο 27’), οπότε και ένας εκνευρισμός που έπιασε τους φιλοξενούμενους στο τέλος της περιόδου, δεν τους βοήθησε να μείνουν στο ματς, με το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 44-30 από καλάθι του Μαυρεδάκη.

Η επίθεση των Tunes «σίγησε» ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού μόνο ο Μασούρος κατάφερε να ευστοχήσει σε τέσσερις βολές και έτσι οι Melisses εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και με τους Μαυρεδάκη, Στέφανο Μπουγιούκο διαμόρφωσαν το τελικό 56-34 που τις κράτησε αήττητες στις πρώτες δύο αγωνιστικές.

MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Ορφέας Μαυρεδάκης με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ, ενώ από τους «Βασιλούνηδες» ξεχώρισε ο Δήμος Μασούρος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 26/61 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/12 βολές, 47 ριμπάουντ (11-36), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 9/33 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 13/24 βολές, 34 ριμπάουντ (4-30), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Melisses BC (Α. Μπουγιούκος): Μαυρεδάκης 20, Γανωτάκης 12, Καψιώχας 5, Σ. Μπουγιούκος 5, Παπαδιάς 3, Κρούπης 2, Τιγκιράκης 2, Μπάνος 2, Α. Μπουγιούκος 2, Χριστόπουλος 2, Τζιουμακλής 1, Κουκουλάς

Kinglooney Tunes (Μαυροειδάκος): Μασούρος 16, Βασιλούνης 8, Χ. Ρετσινάς 6, Βαχαβιώλος 3 (1), Παυλής 1, Κατσαραγάκης, Γ. Ρετσινάς

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός και η απόλυτη συγκέντρωση των «ασπρόμαυρων», από την αρχή μέχρι το τέλος, κάτι που τους βοήθησε να εκμεταλλευτούν για ακόμα μια φορά τον Ορφέα Μαυρεδάκη, ο οποίος πήρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική τον τίτλο του MVP.