22/09/2019
Bobeeres 12 12 7 19 - 50 -
Elapuse BC 18 14 3 13 - 48 -

Ο Βασίλης αφιερώνει με αγάπη στον Ανδρέα!!

Ο Βασίλης Λογοθέτης πέτυχε στα τελευταία 2’’ το νικητήριο καλάθι για τους Bobeeres στο δυνατό ματς με την Elapuse και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε ήταν να το αφιερώσει στον Ανδρέα Αγάθο, ο οποίος είχε αμφισβητήσει την παρουσία του στην πεντάδα! Κατά τ’ άλλα, οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να φτάσουν στην 2η νίκη τους στον 4ο όμιλο του Basketaki Cup, αφού οι «μαύροι» ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το ματς και πλήρωσαν τις ελλείψεις τους και τον τραυματισμό του Βλαντή που τους άφησε με 5 παίκτες για 30 λεπτά.

Περιμέναμε από την αρχή να δούμε ντέρμπι, αφού πρόκειται για τις δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου και η «Ελαπούσαι» έδειξε να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση, παρότι είχε απουσίες, με το σκορ στην πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-18 από τα σουτ των Μιγιόνη, Βλαντή και Φραγκογιάννη, ενώ από τους Μπόμπιρες πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες οι Σακελλαράκης, Τζώρτζης και Ρίπης.

Στη δεύτερη περίοδο αποχώρησε ο Βλαντής για τους «μαύρους», με πρόβλημα στο πέλμα και οι Ψιλιανός, Κρίκος, Πιτσιλής έδωσαν τις απαραίτητες βοήθειες σε Μιγιόνη, Φραγκογιάννη για να φτάσει η διαφορά τους στους 12 πόντους (19-31 στο 17’), με τους «πράσινους» να μειώνουν στο 24-32 του ημιχρόνου από τα καλάθια των Λογοθέτη, Σακελλαράκη, Αντωνόπουλου.

Η κατάσταση ισορρόπησε λίγο περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Bobeeres πίεσαν πιο πολύ και είχαν τις επιλογές να διαχειριστούν κούραση ή φόρτωμα με φάουλ, οπότε οι Τζώρτζης, Κούρτης και Ρίπης, μαζί με τον Σακελλαράκη έκλεισαν καλά την άμυνα και το επί μέρους 7-3 (οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα σε εκείνο το διάστημα) τους έδωσε άνεση ενόψει της τέταρτης περιόδου.

Το προβάδισμα έμενε στην Elapuse και στο τέταρτο δεκάλεπτο λοιπόν, με τους Φραγκογιάννη, Μιγιόνη, Πιστιλή να κάνουν ό,τι μπορούν (37-42 στο 34’, 45-48 στο 38’), αλλά να μην αντέχουν μέχρι τέλους, εκεί που το σκορ ήταν ισόπαλο (48-48) και ο Λογοθέτης «πυροβόλησε» από τα 6 μέτρα, για να κάνει την ανατροπή για τους Μπόμπιρες (50-48 στα 2’’ πριν τη λήξη) και να χαθεί το buzzer τρίποντο του Μιγιόνη στην εκπνοή για τους φιλοξενούμενους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τίμος Σακελλαράκης με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από την «ελαπούσαι» ξεχώρισε ο Πάτροκλος Πιτσιλής με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 21/51 δίποντα, κανένα στα 18 τρίποντα, 8/15 βολές, 52 ριμπάουντ (14-38), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 λάθην με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 18/48 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 9/19 βολές, 39 ριμπάουντ (12-27), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Bobeeres (Τσίτουρας – Αρβανιτέλλης): Σακελλαράκης 18, Λογοθέτης 12, Ρίπης 8, Τζώρτζης 8, Αντωνόπουλος 2, Κούρτης 2, Κ. Αγγελακόπουλος, Σ. Αγγελακόπουλος, Καβαλάρης

Elapuse BC (Αναγνώστου): Μιγιόνης 24, Φραγκογιάννης 13 (10 reb), Πιτσιλής 6, Βλαντής 5 (1), Κρίκος, Ψιλιανός

Τι μας άρεσε περισσότερο: Γενικά υπήρχε καλός ρυθμός, αλλά θα σταθούμε στην πίεση των Μπόμπιρων, που τελικά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και έμειναν αήττητοι στον όμιλό τους.