21/03/2024
Nobelistes 10 12 15 16 - 53 -
BEGOU.. LUCKY 12 14 15 17 - 58 -

Ο Χρυσανθακόπουλος υπέγραψε τη μεγάλη έκπληξη των Begoulucky

Ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι για τη φετινή Development League έλαβε χώρα στο Promitheas Park, με τους Begoulucky να ρίχνουν στο καναβάτσο τους πρωτοπόρους Nobelistes (53-58), oι οποίοι πλήρωσαν τη μνημειώδη αστοχία τους από την γραμμή των βολών και υποχρεώθηκαν σε μια απροσδόκητη ήττα. Από την άλλη, οι Begoulucky έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την είσοδο στα Play Offs.

Η παρουσία του Ντίνου Χρυσανθακόπουλου για τους Begoulucky, σε συνδυασμό με τις κομβικές απουσίες βασικών παικτών για τους Nobelistes, με κυριότερη όλων αυτή του Μάνου Ιορδανίδη, μας προϊδέαζε για ντέρμπι, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην πράξη. Το πρώτο ημίχρονο πήγαινε πόντο - πόντο, με διαρκείς διακυμάνσεις και ολοκληρώθηκε με σκορ 25-27, με τους Λαμπροκωστόπουλο και Χρυσανθακόπουλο να ηγούνται για τους Begoulucky, την ώρα που οι ''ροζ'' είχαν σε εξαιρετική κατάσταση Αρίστο Βαλλιανάτο και Λυμπερίου.

Στην επανάληψη, οι Begoulucky έχτισαν ακόμα και διψήφιες διαφορές, εκμεταλλευόμενοι τις κάκιστες επιλογές στην επίθεση από τους Nobelistes, όμως οι ''ροζ'' επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, με μπροστάρη τον Λυμπερίου. Ο ταλαντούχος γκαρντ των πρωτοπόρων, ωστόσο, μετατράπηκε σε ''μοιραίος'' για την ομάδα του, όταν κέρδισε τρεις βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με το σκορ στο 52-54, σκόραρε όμως 1/3 και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να δώσει προβάδισμα στους Nobelistes. Οι Begoulucky ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν τελικά τη νίκη (53-58).