14/10/2021
Leontario BC 9 13 16 15 - 53 -
L' Ovelha Negra 20 8 14 4 - 46 -

Ο Ζαβιτσάνος έσπρωξε το Leontario προς την νίκη!

Πρεμιέρα πρώτου ομίλου της Development, είχαμε το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό των Λιοσίων. Η νέα L Ovelha οδηγούσα το ματς για 30 λεπτά , αλλά το Λεοντάριο με τον Ζαβιτσάνο να παίζει και για τον μεγάλο απόντα Πλαγιαννάκο, επικράτησε με 53 – 46.

Χέρι χέρι περπατούσαν οι δυο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις κυρίως με τον Τσιάντη με 4 και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Σπάθη μπροστάρη με 3. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν ξέσπασμα και με τους Σαπλαούρα και Καλούδη να βάζουν από 6 ξέφυγαν με 9-20!

Το Leontario μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ζαβιτσάνο πρωταγωνιστή με 8 πόντους κατάφερε να μειώσει σε 19-22. Η L’ Ovelha ισορρόπησε στην συνέχεια και με καλάθια από Γερασιμόπουλο, Κλεφτογιάννη και Σαπλαούρα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 22-28.

Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν με καλάθια από Σαπλαούρα, Σπάθη και Λη, αλλά το δίδυμο Νανούση(4), Λεστάκη(4) μείωνε σε 30-34. Το Leontario με τον Τσιάντη να παίρνει μπροστά , κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, όμως οι φιλοξενούμενοι με Λη και Σπάθη να βάζουν από 3 πόντους έγραφαν το 38-42.

Το Leontario μετέτρεψε το τέταρτο δεκάλεπτο σε μονόλογο(15-4).Ο Ζαβιτσάνος έκανε ότι ήθελε μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου με 10 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 53-46. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Κλεφτογιάννης.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γεράσιμος Ζαβιτσάνος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Σαπλαούρας με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το Leontario είχε 17 / 43 δίποντα, 0 / 14 τρίποντα, 19 /33 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Η L Ovelha είχε 12 / 29 δίποντα, 2 / 18 τρίποντα, 16 / 25 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου 2, Αγγελής 1, Ζαβιτσάνος 23(7ρ.), Κορωνάκης, Σπυρόπουλος 1, Νανούσης 9 (10ρ.), Τσιάντης 13(6ρ.), Λεστάκης 4 (9ρ.), Χατζησπύρου.

L Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος ): Σπάθης 9(3ασ.)Τζουβελέκης 2, Γερασιμόπουλός 2, Βασιλάκης, Κλεφτογιάννης 7, Καλούδης 6, Γρηγορόπουλος 3(7ρ,3ασ.), Λη 5, Σαπλαούρας 12.

Τι μας άρεσε: Η επιμονή και τελικά η επικράτηση των γηπεδούχων παρότι πήραν πίσω για μεγάλο διάστημα.