08/04/2023
Lobsters BC 23 13 16 16 - 68 -
La Bola De Papel 14 18 15 14 - 61 -

Πάνε για το καλό εισιτήριο οι Lobsters!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Lobsters, καθώς κερδιααν την πεντάδα της La Bola De Papel με 68-61 για την 25η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League και απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για την δεύτερη θέση!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lobsters στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Δόλια, 8 του Τρικαλιώτη και τρίποντο του Σαλονικίδη, προηγήθηκαν με 23-14. Ο Σωτηρόπουλος με δύο τρίποντα και οι Μιχάλης και Παναγιώτης Τσουκάλης με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και 4 πόντους του Αποστολάκου, 4 του Κουτέλα και τρίποντο του Γλένη, βρέθηκαν στο +11, 33-22. Αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους η La Bola De Papel και με 11 πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη και τρίποντο του Κιφοκέρη, μείωσε στους 4, 36-32!

Με 4 νέους πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη και 4 του Μαρινάκη, το συγκρότημα του Αβούρη πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 38-41 στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι "Αστακοί" απάντησαν άμεσα και με 11 πόντους του Δόλια και 5 του Σαλονικίδη, βρέθηκαν στο +8, 52-44, για να διαμορφώσει το σκορ της περιόδου ο Παναγιώτης Τσουκάλης με buzzer beater πίσω από το κέντρο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κουτέλα, Δόλια και Αποστολάκου, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 68-61. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Κιφοκέρης με τους 12 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 19/40 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 11/33 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Lobsters ο Κουτέλας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/20 δίποντα, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της La Bola de Papel ο Κιφοκέρης με 20 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Lobsters (Σαλονικίδης): Κουτέλας 18, Γλένης 3 (1), Σαλονικίδης 8 (2), Αποστολάκος 6, Δόλιας 23 (3), Μπάρλας 2, Ντούντος, Τρικαλιώτης 8 (2)

La Bola de Papel (Αβούρης): Κιφοκέρης 20 (3), Μαρινάκης 6, Σωτηρόπουλος 11 (2), Τσουκάλης Μ. 18 (3), Τσουκάλης Π. 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!