24/11/2023
Αμόκ 20 15 21 28 - 84 -
Σοποτό B.C. 20 13 12 12 - 57 -

«Πάτησε» κορυφή η Αμόκ!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η Αμόκ, που το βράδυ της Παρασκευής 24 Νοεμβρίου επικράτησε σχετικά εύκολα με 84-57 του Σοποτού για την 7η αγωνιστική της Master League. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίαστηκαν σαφώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και έτσι έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους και 5η συνολικά (5-1), πατώντας έτσι στη κορυφή του ομίλου. Το Σοποτό δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση και γνώρισε την 3η ήττα του στη σεζόν (4-3).

Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με 9-5, όμως Γκόλιας και Σοφιανόπουλος «χτύπησαν» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και το Σοποτό πέρασε μπροστά με 11-15. Ο Γραμματικός ανέλαβε δράση, όσο το πρώτο δεκάλεπτο έφτανε στο τέλος του και με σερί δικά του καλάθια έγραψε το 20-17, με τον Γκόλια να πετυχαίνει ακόμα ένα τριπόντο και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν ένα σερί 8-0 για το 28-20. Το Σοποτό χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 4 λεπτά για να βρει σκορ στη περίοδο, με τον Σοφιανόπουλο να βάζει τέλος στην αδράνεια για το 28-22. Η Αμόκ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να πλησιάσουν στο δίποντο, μιας και το σκορ στη διακοπή έδειχνε 35-33.

Το σκηνικό παρέμεινε κάπως ίδιο στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με την Αμόκ να έχει τα ηνία και το Σοποτό να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση. Αυτό όμως άλλαξε από τα μέσα της περιόδου και έπειτα, όταν Κελεπούρης και Ορφανός έγιναν… κακός μπελάς για την άμυνα των φιλοξενούμενων και έστειλαν την ομάδα τους στο +11, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 56-45.

Ο Ορφανός δεν άφηνε το… πόδι από το «γκάζι» και με την πολύτιμη βοήθεια και του Γραμματικού, έφεραν την ομάδα τους στο +21(72-51). Το Σοποτό έδειχνε ανήμπορο να βρει λύσεις και να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι πλέον είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε μία τυπική διαδικασία και έτσι το φινάλε του παιχνιδιού βρήκε την Αμόκ να πανηγυρίζει τη νίκη της με το ευρύ 84-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 34 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από το Σοποτό ξεχώρισε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Η Αμόκ μέτρησε 28/54 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 57 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ. Το Σοποτό τελείωσε το ματς με 14/37 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης είχε 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Ορφανός 34(10ρ.), Γρηγορίου 5(11ρ.), Τσατσάνης 5(2ρ.), Γραμματικός 15(11ρ.), Κελεπούρης 16(16ρ.), Αβαρκιώτης 3(1ρ.), Γράψας, Τσολάκος Κ. 6(4ρ.)

Σοποτό (Λιάκος): Χαλκιαδάκης, Γκόλιας 12(3ρ.), Κουτσουρής 5(7ρ.), Αγγελογιαννόπουλος 12(5ρ.), Σοφιανόπουλος 15(8ρ.), Ιωάννου 1(3ρ.), Καρατζάς 12(4ρ.), Τοπούζογλου

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο της Αμόκ.