03/01/2024
Athens Bucks 6 12 20 16 - 54 -
Mandra Heat 12 16 15 16 - 59 -

Με οδηγό τον Αρβανιτάκη!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Development League, η Mandra Heat ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη στιγμή που βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο και κατάφερε να φτάσει σε μια δίκαιη νίκη κόντρα στους Athens Bucks με σκορ 54-59!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ και με τον Αρβανιτάκη να παρουσιάζει απλόχερα το πλούσιο ταλέντο του στις δύο πλευρές του γηπέδου, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 6-12!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπορεί να αύξησαν την παραγωγικότητα στην επίθεση τους, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Heat να υπερτερήσουν και σε αυτό το διάστημα με το επιμέρους 12-16! Ο Θωμάς πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε εξαιρετικός Αποστολόπουλος από την πλευρά των Athens! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 18-28!

Η προτελευταία στροφή ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 20-15! Οι Bucks έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και με τον Δανιά να πραγματοποίει μια γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και δύο κλεψίματα οδηγήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο μείον πέντε με σκορ 38-43!

Στο φίνις του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τον Αρβανιτάκη να επιβεβαιώνει με το πλέον πιστικό τρόπο ότι αποτελεί έναν από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος και να  φτάσουν σε μια άκρως σημαντική νίκη με σκορ 54-59!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θοδωρής Αποστολόπουλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Η Mandra Heat είχε 25/43 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 3/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 12, Βερώνης 6, Γκορίτσας, Δανιάς 8, Καρταλίδης 5, Λυραντωνάκης 2, Περικός 10, Σπυριδώνης 11, Χριστόπουλος.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Αρβανιτάκης 21, Γιάννου 5, Θωμάς 26, Κύτρος 6, Μπακάλης, Σιώκης 2, Τσιάβος, Τσιλιώνης.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική απόδοση του Αρβανιτάκη!