06/04/2023
Miami Heets 12 11 24 21 - 66 -
Bonobo BC 13 11 11 13 - 48 -

"Πέταξαν" για τους 16 οι Miami Heets!

Στο Top16 της Evolution League βρίσκονται από χθες το βράδυ οι Miami Heets, καθώς για την 21η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου κέρδισαν τους Bonobo με 66-48 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Bonobo, καθώς με 5 πόντους του Σταύρου Μπάμπαλη, 5 του Στάθη Μπάμπαλη και τρίποντο του Χαραλάμπη, προηγούνταν με 6-13, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 3, 10-13, με τους Κούρκουλο και Αναστασίου να πετυχαίνουν από 2 πόντους, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Δρίτσας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τον Παπασωτηρίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 21-24. Τους Miami Heets κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Αναστασίου και το τρίποντο του Μαρινάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σάμιου έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 12 πόντους του Δρίτσα, 8 του Γιαννίρη και 4 του Αναστασίου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-35! Μόνος του πάλευε για τους Bonobo στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σταύρος Μπάμπαλης, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Στάθης Μπάμπαλης. Σκορ τρίτης περιόδου 45-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Γιαννίρη, Αναστασίου και, Τζουβανάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-48. Για τις "Μαϊμούδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ανδριώτης, Σταύρος Μπάμπαλης, Στάθης Μπάμπαλης  και Χαραλάμπης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 20/51 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 11/39 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Miami Heets ο Αναστασίου με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 7/14 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Bonobo ο Ανδριώτης με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 14, Γιαννίρης 18 (4), Δρίτσας 19 (2), Κούρκουλος 2, Μαρινάκης 3 (1), Ταγματάρχης 2, Τζουβανάκης 8

Bonobo (Μπάμπαλης Στάθης): Ανδριώτης 7 (1), Μπάμπαλης Σταύρος 18 (2), Μπάμπαλης Στάθης 13 (2), Παπασωτηρίου 5 (1), Σιαμάνης, Χαραλάμπης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Miami Heets στο δεύτερο μέρος!