28/01/2020
Paliagoura 13 11 18 20 - 62 -
Sacatemento Kings 24 13 19 21 - 77 -

Οι αιφνιδιασμοί των Sacatemento Kings έφεραν τη νίκη!

Τα Paliagoura ως γηπεδούχοι, και οι Sacatemento Kings, είχαν το βράδυ της Δευτέρας τη revanche, με τα Paliagoura να θέλουν να πάρουν πίσω το αίμα τους από το 74-70 του πρώτου γύρου, άλλωστε με σερί 5-12 απέναντι στο 8-8 των Sacatemento Kings, τα Paliagoura ήθελαν περισσότερο τους βαθμούς της νίκης. Οι Sacatemento Kings ωστόσο δε θα αφήσουν τόσο εύκολα να συμβεί κάτι τέτοιο.

Στην πρώτη περίοδο οι Sacatemento Kings θα αιφνιδιάσουν τα Paliagoura, παίζοντας ένα πολύ γρήγορό μπάσκετ με πολύ αποτελεσματικούς αιφνιδιασμούς και με δύο το πολύ τρείς  πάσες πέτυχαν πολύ περισσότερους πόντους από τα Paliagoura. Από τα Paliagoura ξεχώρισε ο Καραγιάννης με 4 πόντους και ο Κωστάκης με ένα τρίποντο. Από τους Sacatemento Kings ο Κουλούρης πέτυχε 10 πόντους και τον ακολούθησαν ο Καραγιαννάκης με 6 και ο Χαραλαμπίδης με 4 με το σκορ δεκαλέπτου να κλείνει 13-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι Sacatemento Kings δε θα έχουν την ταχύτητα και τον αιφνιδιασμό που τους βοήθησε στο +11 της πρώτης περιόδου και θα αντιμετωπίσουν μια ομοβροντία από τρίποντα από τα Paliagoura. Τέσσερα Paliagoura, οι Τζανάκης, Κοντορουχάς, Δασκαλόπουλος και Κασκάνης θα πετύχουν από ένα τρίποντο ο καθένας με τον τελευταίο να ξεχωρίζει με 7 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Σκορ περιόδου 21-13 για τα Paliagoura, ενώ από τους Sacatemento Kings θα ξεχωρίσει με 4 πόντους ο Ιατρού και από ένα τρίποντο θα πετύχουν οι Καραγιαννάκης και Τσιρίδης.

Στην τρίτη περίοδο τα Paliagoura θα συνεχίσουν την επίθεση από τα 6,75, αλλά δε θα έχουν τα ίδια ποσοστά και θα πετύχουν σε αυτήν την περίοδο μόλις 8 πόντους. Αντιθέτως οι Sacatemento Kings με σωστές επιθετικές προσπάθειες ήταν πιο αποτελεσματικοί πετυχαίνοντας 19 πόντους. 2 τρίποντα θα βάλουν τα Paliagoura με τον Κοντορουχά και τον Τζανάκη ενώ από τους Sacatemento Kings θα δούμε τον Καραγιαννάκη (1 τρίποντο) να πετυχαίνει 9 πόντους και να τον ακολουθεί ο Χαραλαμπίδης με 4.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες ξέφυγαν επιθετικά με σκορ περιόδου 20-21, αλλά αυτό το ισόπαλο δεκάλεπτο θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα για τα Paliagoura, που έπρεπε να καλύψουν και το -14 που είχε δημιουργηθεί έως το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τα Paliagoura οι Δασκαλόπουλος, Καραγιάννης, Τομαράς θα πετύχουν από 4 πόντους ενώ ο Τζανάκης 5. Εξαιρετικό δεκάλεπτο θα κάνει ο Ιατρού για τους Sacatemento Kings με 9 πόντους ενώ ο φωτεινός πίνακας θα αναγράψει το τελικό 62-77.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 17/39 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 34 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 12/19 βολές, 25/47 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 18 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Καραγιαννάκης (Sacatemento Kings) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 1/1 βολές, 7/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 1 επιθετικό rebound, μοίρασε 1 assist, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας με τελικό efficiency 21 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Δασκαλόπουλος (Paliagoura) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 3/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 12 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 1 block με τελικό efficiency 14 (Λάθη:1).

Paliagoura (Κοντορουχάς): Δασκαλόπουλος 12(1), Καραγιάννης 10, Κασκάνης 12(2), Κοντορουχάς 6(2), Κωστάκης 3(1), Τζανάκης 11(2), Τομαράς 8.

Sacatemento Kings (Σιάννας): Θεοδωρακίδης 4 (reb.O-D/3-10), Ιατρού 17(1), Καραγιαννάκης 21(2), Κουλούρης 11, Νικολόπουλος 3(1), Σιάννας Ιωάννης 1, Τσιρίδης 7(1), Χαραλαμπίδης 13.

Τι μας άρεσε: Πρώτη και δεύτερη περίοδος είδαμε δύο σχολές μπάσκετ με άλλη φιλοσοφία.

Τι δεν μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο από τα Paliagoura που έκρινε και το αποτέλεσμα.