17/09/2019
Aladalon 12 11 20 18 - 61 -
Sparta BC 13 16 14 21 - 64 -

Οι Aladalon τις εντυπώσεις, η Sparta το… ροζάκι!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup η ανανεωμένη Sparta, κερδίζοντας δύσκολα στην πρεμιέρα τους μαχητικούς Aladalon με 61-64!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Sparta στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Χαριτόπουλου και δίποντα των Τσόγκα – Ανδρέα Παπαδόπουλου, προηγούταν με 0-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ωστόσο, με τους Σουβλέρη και Χρήστο Μιχαηλίδη να πετούν φωτιές με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο, 12-13!

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Κοτρώνη κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 12 πόντων, 12-24, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 23-29, χάρη σε 6 πόντους του Τσιλάβη, 5 του Δαμίγου και έμμεσο τρίποντο του Παλαμιδά. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για τους Aladalon ο Χρήστος Μιχαηλίδης, αφού πέτυχε ακόμη 9 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 14!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon βρήκαν τα παθήματά τους και με τον Γιώργο Σουβλέρη να στήνει το δικό του πάρτι με 11 πόντους, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 43-40! Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 43-43, με τον Τσιλάβη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 43-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο ανέβαλε δράση για την Sparta ο Παλαμιδάς και με 14 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Τσιλάβη, οδήγησαν την ομάδα τους στην αγχωτική νίκη με 61-64. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Aladalon, ωστόσο οι 7 πόντοι του Μελανοφρύδη και οι 3 του Χρήστου Μιχαηλίδη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 16/21 βολές, 18/45 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και 4 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 12/19 βολές, 20/52 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 4 μπλοκ και 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Aladalon ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε άλλες τόσες φορές, ενώ έκανε 3 λάθη και είχε 1 κόψιμο. Mvp της Sparta ο Τσιλάβης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε μόλις 1 λαθάκι.

Aladalon (Διαμαντόπουλος Σ.): Μπούσουλας, Διαμαντόπουλος Σ. 5, Μιχαηλίδης Α. 2, Παπαδόπουλος Κ., Μιχαηλίδης Χ. 19 (2), Τσοπανάκης, Σουβλέρης 20 (1), Μαυρίδης 4, Μελανοφρύδης 9, Παυλίδης 2

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος Μ., Παλαμιδάς 21 (4), Τσιλάβης 18, Κουζουβουνάς 4, Χαριτόπουλος 6, Παπαδόπουλος Α. 2, Φασουλής 6, Κουζοβουνάς, Δαμίγος 7, Τρανούδης, Παπακωνσταντίνου

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Aladalon δεν παράτησαν στιγμή το ματς, όπως επίσης και η ψυχραιμία της Sparta στα τελευταία λεπτά!