28/11/2022
Tsouvalia 14 16 12 12 - 54 -
Alpinists BC 19 10 16 18 - 63 -

Οι Αλπινιστές έσπασαν το αήττητο των Τσουβαλιών!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena τα Tsouvalia (4-0) υποδέχθηκαν τους Alpinists (2-2) για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα η ομάδα του Μαγκανιάρη ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησε δίκαια με 54-63. Πρώτη φετινή ήττα για στο πρωτάθλημα για τα Tsouvalia που βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με την πιεστική άμυνα που τους διακρίνει οι Αλπινιστές εμφανίστηκαν με το μαχαίρι στα δόντια στα πρώτα λεπτά του αγώνα μπαίνοντας σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Συκάρη (8π.), Μαγκανιάρη (7π.) και Μουτεβελή (3π.). Τα Tsouvalia άργησαν λίγο, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους και παρέμειναν σε κοντινή απόσταση, βασιζόμενα στους Φουρτούνη (4π.), Ράπτη (3π.), Πετράκη (2π.), Καλαντζή (2π.) και Μαρκόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη εμφανίστηκε βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και ισορρόπησε την κατάσταση. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα ήταν ο Μαρκόπουλος (7π.), ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν και οι Καλαντζής (2π.), Φουρτούνης (3π.) και Ράπτης (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Αλπινιστές, που σκόραραν μόλις 10 πόντους με τους Μαγκανιάρη (5π.), Καράβη (3π.) και Λυμπερόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά κυρίως στο δίδυμο των Μαγκανιάρη (7π.) – Μουτεβελή (5π.), ενώ για τα Tsouvalia την διαφορά έκανε ο πρόεδρος Κυριακίδης με 5 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν όλο τους το πάθος στο παρκέ. Τα Tsouvalia πάλεψαν για την ανατροπή, όμως η πίεση των φιλοξενούμενων τους ανάγκασε σε αρκετά λάθη. Οι Αλπινιστές βρήκαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό, δια χειρός Καράβη (10π.) κυρίως, και απέδρασαν από το Μενίδι με μια υπερ-πολύτιμη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 17/42 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 14/29 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 28 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 13/36 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 19/37 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και  1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Λιοφάγος με 2 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαρκόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος 2, Καλαντζής 7, Καρδαράς, Κοτσιλίνης, Κυριακίδης 7 (1), Μαρκόπουλος 10, Παπαδέας 3, Πετράκης 3, Ράπτης 9 (1), Σωτηρόπουλος 1, Τσίγκος, Φουρτούνης 12.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Καββαδίας Σπ., Καράβης 16, Κυριακίδης 3 (1), Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 5, Μαγκανιάρης 19 (3), Μουτεβελής 10 (2), Ποντίκας, Συκάρης 8, Καββαδιάς Θ.

Τι μας άρεσε : Η ανά διαστήματα λυσσασμένη άμυνα των Αλπινιστών.