07/10/2023
Ναυάγια 13 14 13 17 - 57 -
Golden Boys 19 20 21 24 - 84 -

Οι απουσίες δεν τους επηρεάζουν!

Τις καλές τους εμφανίσεις στη νέα σεζόν συνεχίζουν οι Golden Boys, οι οποίοι, παρά τη λειψανδρία, το απόγευμα του Σαββάτου 7 Οκτωβρίου επικράτησαν των Ναυαγίων με 57-84. Και οι δύο ομάδες κατέβηκαν με πολλές απουσίες στο συγκεκριμένο ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με έξι παίκτες. Με αυτή τη νίκη πλέον οι Golden Boys έφτασαν στο 4-0, ενώ από την άλλη μεριά τα Ναυάγια σε ακόμα ένα ματς στην Development League δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν νίκη και έμειναν στο 0-4.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Καραβασίλης και Βεντούρης έκαναν καλή δουλειά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι». Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ με τον Χαχάμη, ο οποίος τους έβαλε μπροστά με 13-15, για να έρθει ο Κούγιας και να γράψει το 13-19 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Μουλαζιμάκης έκανε το 13-23. Γενικά οι Golden Boys χτύπησαν πολύ στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι αντίπαλοι τους δεν είχαν αρκετές ανάσες στην άμυνα. Η απόσταση κυμαινόταν από τους δέκα πόντους και πάνω και τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 27-39.

Χαχάμης και Μουλαζιμάκης μπήκαν με την ίδια όρεξη και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το +21 δεν άργησε να έρθει, με τον Δαπόλα να κάνει το 30-51 και πλέον τα «χρυσά αγόρια» έδειχναν πως έκαναν κουμάντο στην αναμέτρηση. Καραβασίλης και Θωμάς από την άλλη πάλευαν με ότι δυνάμεις είχαν, αλλά η διαφορά 20 πόντων έμεινε και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (40-60).

Με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, στο τέταρτο δεκάλεπτο πάρα πολύ δύσκολα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Μουλαζιμάκης και Χαχάμης έκαναν σταθερά τα… δικά τους, ενώ και ο Κούγιας έδωσε πόντους. Ο Μάινα επίσης τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τη δουλειά τους, επικρατώντας 57-84.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μάινα με 6 πόντους, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ. Από τα Ναυάγια ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 30 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα Ναυάγια είχαν 14/41 δίποντα, 9/46 τρίποντα, 2/3 βολές, 54 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Τα Golden Boys ολοκλήρωσαν το ματς με 32/64 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 54 ριμπάουντ, όπως και 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ανδριγιαννάκης 5(11ρ.), Ασημακόπουλος, Θωμάς 16(10ρ.), Καραβασίλης 30(5ρ.), Βεντούρης 6(16ρ.)

Golden Boys (Χαχάμης):  Μουλαζιμάκης 30(4ρ.), Μάινα 6(11ρ.), Χαχάμης 20(8ρ.), Κούγιας 17(9ρ.), Δαπόλας 7(16ρ.), Σταματάκης 4(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Golden Boys παρά τις απουσίες.