04/10/2021
Athens Bucks 11 5 16 16 - 48 -
Saint Pauli 6 17 6 9 - 38 -

Οι Athens Bucks την νίκη γοήτρου.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στο κύπελλο οι Athens Bucks, οι οποίοι επικράτησαν δύσκολα της Saint Pauli με 48-38. Έτσι οι Bucks τερμάτισαν τρίτοι με ρεκόρ 2-1 ενώ η Saint Pauli δεν κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης σε έναν ομολογουμένως δύσκολο όμιλο.
Νωθρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες που στην κυριολεξία έσπασαν τα καλάθια με την αστοχία τους. 7-4 το σκορ στα πρώτα έξι λεπτά, δείγμα της αστοχίας με το δεκάλεπτο να λήγει 11-6 υπέρ των Athens Bucks. Ο Φωτεινός είχε πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ο Βαζούκης είχε τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.
Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Athens Bucks εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα με 14-8 (13′). Όμως η Saint Pauli με εκπληκτικό 15-2 σερί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα και το διεύρυνε με το σκορ να γίνεται 16-23 υπέρ της. Ο Κόκκινος ξεχώρισε με εφτά πόντους και δύο τρίποντα για την Saint Pauli με τον Βαζούκη συμπαραστάτη του με τέσσερις.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Saint Pauli ανέβασε την διαφορά στο +10 με το σκορ να γίνεται 16-26 (22′). Όμως οι Bucks βρήκαν λύσεις στην επίθεση τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και με 14-1 σερί μέχρι το τέλος της περιόδου έκλεισαν να προηγούνται με 32-29. Ο Φωτεινός είχε πέντε πόντους για τα ελάφια και ο Μαντζουρίδης τρεις, ενώ τρεις είχε και ο Κόντος για την Saint Pauli.
Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την νίκη, καθώς με τρία λεπτά να απομένουν το σκορ ήταν 39-38 υπέρ των Athens Bucks. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν εννέα πόντους δίχως να δεχτούν κανέναν μέχρι την λήξη και έτσι νίκησαν την αξιόμαχη Saint Pauli με 48-38. Ο Δανιάς ξεχώρισε για τους νικητές με πέντε πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ για τους ηττημένους ο Βαζούκης είχε έξι πόντους.
MVP του παιχνιδιού ο Βασίλης Φωτεινός που είχε 12 πόντους με 3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και, 1 λάθος. Καλύτερος της Saint Pauli Ο Φίλιππος Κόντος με 10 πόντους που είχε 3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και, 1 μπλοκ.
Συνολικά οι Athens Bucks είχαν 16/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 λάθη. Για την Saint Pauli είχαμε 13/44 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 3/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 κοψίματα.
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 7 (1), Γκορίτσας, Σπυριδώνης 4, Τσούκας 2, Χάλαρης 2, Δανιάς 9, Γιουρνάς 2, Μπουζέας 2, Φωτεινός 12 (9ρ 1τρ), Μαντζουρίδης 8 (1).
Saint Pauli (Κόντος): Κόκκινος 7 (2), Πανταζής, Βαζούκης 16 (8ρ), Κόντος 10 (1τρ 11ρ), Ματεντζόγλου Χ. 2, Ματεντζόγλου Κ. (8ρ), Παναγόπουλος 3.
Τι μας άρεσε: Η φοβερή δεύτερη περίοδος της Saint Pauli ήταν ευχάριστη έκπληξη και το δεύτερο ημίχρονο των Athens Bucks.
Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χάλαρη.