65
Green Rose BC 15 7 11 16 - 49 -
BBC 12 19 18 16 - 65 -

Οι BBC το δίποντο εύκολα!

Οι BBC ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησαν των νέων Green Rose με 49-65. Οι Green Rose είναι νέα ομάδα και έδωσε τον πρώτο της αγώνα στο Βasketaki, ενώ οι BBC μετά την τελευταία νίκη για το κύπελλο πέτυχαν άλλη μία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Καλό, ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες αφού είχαν αμφότεροι ρυθμό και ευστοχία. Μετά το αρχικό 3-0 των Green Rose (2′) οι BBC απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 3-5 (4′). Το προβάδισμα άλλαξε χέρια άλλες δύο φορές στην διάρκεια του δεκαλέπτου με τους Green Rose να βρίσκονται μπροστά 15-12 στην λήξη του. Ο Διβάρης και ο Κοσσύφας είχαν από τέσσερις για τους Green Rose, ο Τσαπόγας είχε τέσσερις και ο Παυλόπουλος τρεις για τους BBC.
Στην δεύτερη περίοδο οι BBC μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι να σβήσουν τα χαμόγελα από τα χείλη των Green Rose. Με επιμέρους σκορ 2-15 στα πρώτα πέντε λεπτά το 15-12 έγινε 17-27 (15′) και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο. Στα επόμενα πέντε λεπτά όμως οι BBC σίγησαν και οι Green Rose στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν σε 22-31. Ο Διβάρης πάλι πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τρεις πόντους, επιθετική πολυφωνία για τους BBC με τους Τσαπόγα, Κρόκο και Παυλόπουλο να έχουν από τέσσερις πόντους.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 10 πόντους με το σκορ να γίνεται 24-38 (22′). Οι Green Rose αντέδρασαν για να μειώσουν πάλι στους εννέα, 29-38 (25′) όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι BBC με επιμέρους σκορ 4-11 έκαναν το σκορ 33-49. Ο Διβάρης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Green Rose και είχε εννέα πόντους, ο Τσαπόγας είχε τέσσερις για τους BBC.
Οι BBC έδειχναν πως είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δύσκολα θα τον έχαναν. Με το σκορ στο 39-58 (34′) όλοι πίστεψαν πως το ματς τελείωσε όμως οι Green Rose με ένα γρήγορο 8-0 μείωσαν σε 47-58 (37′) και πήραν ελπίδες. Οι BBC συγκεντρώθηκαν και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους και νίκησαν τον αγώνα με 49-65. Ο Διβάρης πάλι πρώτος σκόρερ των Green Rose με έξι πόντους, ο Στέφος πέτυχε πέντε για τους BBC.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο, Χρήστος Τσαπόγας με 16 πόντους έχοντας 8/14 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι BBC είχαν 20/51 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 κοψίματα.
Green Rose (Καναβάρος Κ.): Καπετανάκης 2, Διβάρης 22, Μουτζούρης 4, Καναβάρος Θ., Δημητρόπουλος, Τσελεκούνης 9, Κανίνιας 4, Μερσινιάς, Καναβάρος Κ. 2, Ροζάκης 2, Κοσσύφας 4.
BBC (Κρόκος): Παυλόπουλος 9 (1), Παππάς 11 (4ασ 2τρ), Τσέκος 5 (1), Στέφος 8 (1), Κρόκος 4, Ζαγορίτης 9 (1), Χρήστου 1 (7ρ), Πέτσας, Δάλλας 2 (6ρ), Τσαπόγας 16 (14ρ 4ασ).
Τι μας άρεσε: Καλό πρώτο δεκάλεπτο για τους Green Rose, πολύ καλό το υπόλοιπο παιχνίδι των BBC.