14/01/2020
Komodo Dragons 10 10 17 14 - 51 -
Brazzerzz Beachterzz 12 14 16 14 - 56 -

Οι Brazzerzz βύθισαν κι άλλο τους Dpg!

Το Σάββατο το απόγευμα, 11 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Brazzerzz Beachterzz παρέμειναν σε τροχιά ανόδου, επικρατώντας με 51-56, βυθίζοντας κι άλλο τους Dpg Warriors.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν στο ματς οι πορτοκαλί και με τρίποντο του Ζώτου και καλάθια από Δημητριάδη και Π. Βγενόπουλου προηγήθηκαν 0 – 7. Οι Dpg α τέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Κοτσιλίνη(5) και βοήθειες από Μαράκη, Παπαγεωργίου και Βεργόπουλο, ενώ οι Brazzerzz με καλάθι του Tσίτουρα και νέο τρίποντο του Ζώτου διαμόρφωσαν το 10 – 12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο καλάθια με Παπασχοινόπουλο και Μανωλάτο , όμως οι Dpg με τρίποντο του Λαζαρίκου , 4 πόντους του Gio και βοήθειες από Βαζαίο και Γιουλούντα πήραν προβάδισμα 21 – 16. Στην συνέχεια οι Brazzerzz ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με πρωταγωνιστή τον Π. Βγενόπουλο(6) και βοήθειες από Δημητριάδη(4) και Τσίτουρα, ενώ στην αντίπερα όχθη Βαζαίος, Μαράκης και Κοτσιλίνης διαμόρφωσαν το 27 – 28 σκορ ημιχρόνου .

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Dpg βρήκαν δύο καλάθια με Κοτσιλίνη και Μαράκη, όμως Δημητριάδης(4) και Π. Βγενόπουλος απάντησαν για το 31 – 34. Στη συνέχεια γηπεδούχοι με 4 πόντους του Μαράκη και δίποντο του Βαζαίου προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Τσίτουρα και βοήθειες από Παπασχοινόπουλο και Π. Βγενόπουλο προηγούνταν με 37 – 42.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Dpg δυσκολεύονταν στην επίθεση βάζοντας μία βολή με τον Ρόκιζα και ένα δίποντο με τον Γιουλούντα , με αποτέλεσμα οι Brazzerzz βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και τους Μανωλάτο(5), Ζώτο(4) και Τσίτουρα να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 14(40 – 54). Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια στα 5 λεπτά που απέμεναν να γυρίσουν το ματς με Gio, Γιουλούντα να πετυχαίνουν από 4 πόντους και τρίποντο με τον Βαζαίο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και απλά ο Τσίτουρας με δίποντο υπέγραψε το τελικό 51 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Τσίτουρας με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο ο Θοδωρής Κοτσιλίνης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Dpg είχαν 19/45 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ , μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Οι Brazzerzz είχαν 18/44 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Dpg Warriors (Κοτσιλίνης): Βεργόπουλος 2 (6ρ.), Βεργόπουλος(Gio) 8, Παπαγεωργίου 1 (8ρ.), Λαζαρίκος 3, Κοτσιλίνης 9(4ας.),Ρόκιζας 1 (6ρ.), Μαράκης 10, Βαζαίος 9, Γιουλούντας 8(8ρ.).

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 10 (6ρ.), Π.Βγενόπουλος 12, Μανωλάτος 8 (11ρ.), Παπασχοινόπουλος 4, Δημητριάδης 10 (3κλ.), Α. Βγενόπουλος, Τσίτουρας 12(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ωραίο και γρήγορο ματς με τις δύο ομάδες να παλεύουν σε άμυνα και επίθεση.