26/01/2020
Πήγασος 14 12 14 11 - 51 -
Brothers United 21 8 12 19 - 60 -

Οι Brothers το ντέρμπι των United!

Το βράδυ της Παρασκευής 24, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Brothers United έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πήραν μεγάλη νίκη επικρατώντας με 51 – 60 του Πήγασου United!

Ο Πήγασος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με δύο τρίποντα του Σταυρόπουλου και βοήθειες από Πάντα και Κατινάκη, όμως οι Βrothers με Αβούρη(4), Καμπάκη(4), Αρχοντουλάκη και Πίττο(4) είχαν προβάδισμα 9– 14. Στην συνέχεια η ομάδα του Ρόκκα προσπαθούσε να φέρει το ματς στα μέτρα της με 4 πόντους του Κατινάκη και δίποντο του Πάντα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 6 πόντους του Αβούρη και δίποντο του Καράμπελα διαμόρφωναν το 14 – 21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πήγασο να μειώνει αμέσως με Σταυρόπουλο, Λεγάκη και Γιασαφάκη (4) , η αντίδραση των Βrothers όμως με Πίττο(4) και Αρχοντουλάκη έκανε το 21 – 26.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά με νέο τρίποντο του Σταυρόπουλου και δύο βολές του Λεγάκη, ενώ το τρίποντο του Καράμπελα διαμόρφωσε το 26 – 29 σκορ ημιχρόνου.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο οι Brothers με Αρχοντουλάκη και Πίττο πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια, όμως ο Πήγασος με αντεπίθεση και τους Γιασαφάκη, Σταυρόπουλο(3), Λεγάκη και Κατινάκη να σκοράρουν πέρασαν μπροστά 35 – 33. Οι Πράσινοι δεν φάνηκαν να πτοούνται και με σερί 0 – 8 με δίποντο του Πίττου και δύο τρίποντα του Αβούρη πήραν και πάλι τον έλεγχο , ενώ νέο τρίποντο του Σταυρόπουλου και δίποντο του Λεγάκη έγραψαν το 40 – 41.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτο δεκαλέπτου Πίττος και Αβούρης με 4 πόντους ο καθένας κράταγαν μπροστά τους Βrothers, ενώ στην αντίπερα όχθη Λεγάκης(6), Κατινάκης και Πάντας έφερναν τον Πήγασο κοντά 50 – 51. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 7 με πέντε πόντους του Αβούρη και δίποντο του Αρχοντουλάκη και φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς. Ο Σταυρόπουλος μείωσε με μία βολή και ο Καμπάκης με δίποντο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα υπογράφοντας το τελικό 51 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Αβούρης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σταυρόπουλος 18 πόντους(5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά ο Πήγασος είχε 15 – 30 δίποντα, 5 – 24 τρίποντα, 6 – 13 βολές, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Brothers είχαν 19 – 46 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 7– 11 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Πήγασος United (Ρόκκας): Μαγερόπουλος, Καραντζής( 4 ας.), Πάντας 5(9ρ.), Σταυρόπουλος 18 (6ρ.), Κατινάκης 9, Λεγάκης 13 (4ας.), Γιασαφάκης 6.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης (6ρ.), Μονοκρούσος, Αβούρης 24 (7ρ.), Πίττος 16, Καράμπελας 5, Παππάς, Αρχοντουλάκης 9 (6ρ.)

Τι μας άρεσε: Επιβεβαίωσαν το καλό φεγγάρι που βρίσκονται οι Brothers United παρά την μεγάλη απουσία του Διαμαντή!