19/10/2023
Athens Pistols 14 8 16 17 - 55 -
Athens Crips 20 17 14 13 - 64 -

Οι Crips το αθηναϊκό ντέρμπι!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Athens Crips, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Athens Pistols με 55-64!

Οι Athens Crips ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 0-9, είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει με 12-11, ωστόσο με 7 πόντους του Σμυρλή, 5 του Γιγουρτάκη και 4 του Γκουγκούση, έκλεισαν τον πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 14-20. Ο Καρνάβας με δύο τρίποντα και ο Σαμιώτης με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Παπαδόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με 8 πόντους του Αργυρούλη και 7 του Γκουγκούση, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 22-37. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Καρνάβα να έχει 3 πόντους και τον Βρυώνη 2.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Αργυρούλη και τρίποντο του Μαρακάκη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +18, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 38-51. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 10 συνεχόμενοι πόντοι που πέτυχε ο Καρνάβας. Σκορ τρίτης περιόδου 38-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Crips δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Γκουγκούση, Σμυρλή, Αργυρούλη και Μαρακάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-64. Για τα "Πιστόλια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καρνάβας, Σαμιώτης και Ανδρικόπουλο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 13/34 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 14/35 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Καρνάβας με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/5 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Athens Crips ο Γκουγκούσης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη.

Athens Pistols (Πατρώνης): Ρήγας 2, Σαμιώτης 10 (1), Ανδρικόπουλος 6, Κόκκαλης 8, Πατρώνης, Βρυώνης 4, Καρνάβας 25 (5)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Γιγουρτάκης 8 (2), Σμυρλής 11 (1), Μαρακάκης 7 (1), Αργυρούλης 19 (3), Γκουγκούσης 17 (3), Λάντζας

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Crips από την περιφέρεια!