02/12/2021
Athens Crips 12 16 10 13 - 51 -
Bobeeres 11 11 14 9 - 45 -

Οι Crips το ντέρμπι της ουράς!

Για την έβδομη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League οι Athens Crips (1-5) φιλοξένησαν στο στάδιο Ειρήνης & Φιλίας το βράδυ της Τετάρτης τους άνευ νίκης Bobeeres σε μια μονομαχία των χαμηλών στρωμάτων. Οι πρώτοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στις λεπτομέρειες μετά από μια μάχη σαράντα λεπτών και ζευγάρωσαν τις επιτυχίες τους στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι κύλησε σε ράθυμο τέμπο με τις ομάδες να αμύνονται σε άμυνα ζώνης προσέχοντας κυρίως τα μετόπισθεν. Συμβάδιζαν από την αρχή, με τους Αργυρούλη (6) από τη μία και Ρεντίφη (5), Σακελλαράκη (4) από την άλλη να έχουν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα για το 12-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τανγκό δεν σταμάτησε ούτε στη δεύτερη περίοδο, αλλά προς τη λήξη της οι γηπεδούχοι πρωτοστατούντων των Αργυρούλη (5),  Λάντζα (5) & Κουρκουλή (3) ανέβασαν την απόδοση τους, και παρά τις προσπάθειες του διδύμου Ρεντίφη (5) –  Σακελλαράκη (8), προηγήθηκαν στο ημίχρονο με τον δείκτη του σκορ να είναι στο 28-22.

Δεν άλλαξε κάτι μετά τη διακοπή. Κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να πλησιάσουν με τους Ρεντίφη (8) & Σακελλαράκη (5) η παρέα του Παπαδόπουλου έβρισκε τον τρόπο να κρατά το προβάδισμα χάρη στους Λάντζα, Αργυρούλη (από 3) ανανεώνοντας επιθέσεις με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Σκορ τρίτης περιόδου 38-36.

Στην τελική ευθεία είχαμε μάχη χαρακωμάτων. Ο ρυθμός κατέβηκε με το άγχος να καταβάλει τις ομάδες. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια μικρή διαφορά, αλλά ο Ρεντίφης (7) με βόμβα τριών πόντων έβαλε το συγκρότημα του Παπαμικρούλη μπροστά ! Όμως οι Crips απάντησαν με ένα 6-0 στο κρισιμότερο σημείο με τον Σαλπέα (7), που μάζευε αφειδώς επιθετικά ριμπάουντ, και τον Αργυρούλη να εξαπολύει μια ρουκέτα με ταμπλό από τα 6.75, για να πάρουν εν τέλει το δίποντο, με το συνολικά δίκαιο 51 – 45 !

Τα στατιστικά παρουσιάζουν τα γεγονότα εντός των γραμμών. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (εντός πεδιάς 24-22%, 21-13% τρίποντα, 66-61% βολές). Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (65-42). Υστέρησαν σε τελικές πάσες (8-10)  & κλεψίματα (5-6) και τελειώσαν τον αγώνα με ένα παραπάνω λάθος (11-10).

Mvp της αναμέτρησης με double double ο Πέτρος Αργυρούλης (22π,12ρ,3ασ,2κλ & 2 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων του ο Αλέξανδρος Ρεντίφης (25π,6ρ,1ασ,3κλ,2κοψ & 3 λάθη).

Athens Crips (Παπαδόπουλος) :  Αργυρούλης 22(2), Παπαδόπουλος 2, Κουρκουλής 5(1τρ,11ρ,3ασ), Οικονόμου, Λάντζας 10(1τρ,16ρ,1κοψ), Σαλπέας 12(1τρ,13ρ,1κοψ), Κυρανάκης.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 4, Καββαδίας, Σακελλαράκης 13(8ρ), Αντωνόπουλος 1(9ρ,3ασ), Δρούλιας, Ρεντίφης 25(4), Αγγελακόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Οι δύο σκόρερ των ομάδων, ο Αργυρούλης και ο Ρεντίφης. Αγώνας με δυνατές μονομαχίες σε αθλητικά πλαίσια, χωρίς να διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά με έντονο συναγωνισμό και αγωνία !

Τι δεν μας άρεσε : Το μακρινό σουτ των “πράσινων”  (μόλις 4/30 τρίποντα).