05/10/2021
Paliagoura 11 14 23 16 - 64 -
Uncle Drew 22 9 18 22 - 73 -

Οι Drew ήρθαν για να μείνουν!

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Uncle Drew στο πρωτάθλημα καθώς νίκησαν και τα Paliagoura με σκορ 64-73. Έτσι το συγκρότημα του Κάρμα πραγματοποιεί ονειρικό ξεκίνημα, με τις βλέψεις πλέον για την παραμονή να φαντάζουν κάτι παραπάνω από πιθανές, ενώ τα Paliagoura συνεχίζουν χωρίς να έχουν γευτεί την χαρά της νίκης.

Μοιρασμένο το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τους Uncle Drew να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 4-10 (4′) και τα Paliagoura να ισορροπούν για το 9-10 (5′). Όμως οι Κίτρινοι αφήνιασαν και έτρεξαν σερί 12-0 και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 9-22 (9′), με το δεκάλεπτο να λήγει 11-22. Ο Κωστάκης πέτυχε τέσσερις πόντους για τα Paliagoura, ο Μπονάτσος είχε έξι και οι Κάρμας και Βλυσσίδης από πέντε για τους Drew.

Στην δεύτερη περίοδο τα Paliagoura θέλησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης και κατάφεραν να μειώσουν σε 19-27 (17′). Οι Uncle Drew δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι με το πρώτο δεκάλεπτο και τα Paliagoura το εκμεταλλεύτηκαν με το ημίχρονο να λήγει 25-31 για τους Drew. Ο Σταφυλάς έβαλε πέντε πόντους και ο Αβανίδης τέσσερις για τα Paliagoura, ο Αγγελογιαννόπουλος έβαλε πέντε για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Paliagoura ενέτειναν τις προσπάθειές τους και με μπροστάρη τον Σταφυλά έβαλαν δύσκολα στους Drew. Όμως όσες φορές μείωσαν οι γηπεδούχοι άλλες τόσες απάντησαν οι Uncle Drew που ανέβασαν πάλι την διαφορά στους 10 για το 36-46 (25′). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Σταφυλάς πήρε τα Paliagoura στην πλάτη του και έτσι η ομάδα του έφτασε με την λήξη του δεκαλέπτου σε απόσταση αναπνοής με το σκορ να είναι 48-49. Ο Σταφυλάς ήταν καταπληκτικός και πέτυχε 15 πόντους για τα Paliagoura, ο Σιρόγλου πέτυχε έξι πόντους και ο Μπονάτσος πέντε για τους Drew.

Ντέρμπι είχαμε και στην τέταρτη περίοδο με τους Drew να παίρνουν αρχικά ένα προβάδισμα με εφτά σερί πόντους, 48-56 (33′) και τα Paliagoura να απαντάνε και να κάνουν το σκορ 54-56 (34′). Παιχνίδι μίας κατοχής μέχρι οι Drew να ανεβάσουν τον δείκτη της διαφοράς στο +11 με το σκορ να γίνεται 58-69. Με δύο διαδοχικά τρίποντα όμως τα Paliagoura πλησίασαν πάλι, 64-69 (38′), όμως οι Uncle Drew ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πανηγύρισαν το τρίτο ροζ φύλλο της ιστορίας τους στην Elite. Ο Αβανίδης είχε οχτώ πόντους για τα Paliagoura και ο Κασκάνης πέντε, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Σιρόγλου με εφτά και από κοντά και ο Μπονάτσος με έξι.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Σπύρος Μπονάτσος με 20 πόντους καθώς είχε 7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Για τα Paliagoura καλύτερος ο Αβανίδης με 21 πόντους αφού είχε 4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά τα Paliagoura είχαν 16/34 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 8/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Οι Uncle Drew είχαν 16/33 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 11/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Σταφυλάς 20 (3τρ 8ρ), Αθανασιάδης, Αβανίδης 21 (3τρ 12ρ 4ασ), Κασκάνης 11 (2τρ 9ρ), Σπύρου 4, Κοντορουχάς, Κωστάκης 4, Τομαράς 4.

Uncle Drew (Κάρμας): Σιρόγλου 13 (1τρ 6ρ 5ασ), Παπασπύρος 2, Βλυσσίδης 7 (1), Χριστοδουλόπουλος 6 (2), Βαρβαρίδης 7 (2), Μπονάτσος 20 (1τρ 5ρ), Κάρμας 7, Κανδηράκης 3 (1), Αγγελογιαννόπουλος 8 (2τρ 8ρ).

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με ωραία ροή και αρκετή ένταση.