06/06/2023
Uncle Drew 15 28 14 25 - 82 -
Circle BC 17 14 20 15 - 66 -

Οι Uncle Drew την πρωτιά, η Circle τις εντυπώσεις!

Εξαιρετικό ματς από δύο δυνατούς, γρήγορους και ποιοτικούς αντιπάλους παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, με την εμπειρία και τις παραστάσεις των Uncle Drew να επικρατεί απέναντι στα νιάτα και τον ενθουσιασμό της Circle που πάλεψε στα ίσια μέχρι το τέλος , με την διαφορά των 16 πόντων να την αδικεί.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις και την Circle με τρίποντο στην εκπνοή του Ζαφειρόπουλου, να παίρνει προβάδισμα 15 – 17. Ελευθεριάδης με 5 και JJ με 4 πόντους, ήταν τα πρώτα βιολιά για τον Θείο που επιδόθηκε σε πολλά άστοχα τρίποντα, ενώ για την ομάδα του Αλεξόπουλου ξεχώρισε ο Μουρελάτος με 8 πόντους, με τον Μανσόλα να κερδίζει μάχες στην ρακέτα με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Drew ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Τσερώνης ήταν παντού και κομβικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με Παλτόγλου – Αγγελογιαννόπουλο να βάζουν από 8 πόντους και τον JJ με 6 να ακολουθεί για το 43 – 31 του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη η Circle που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τα επιθετικά όπλα των γηπεδούχων, είχε το δίδυμο Μουρελάτου και Καρκαλέτση να ξεχωρίζουν, σκοράροντας από 5 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της Circle να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο και με οδηγό τον εντυπωσιακό Φίλιππο Μουρελάτο να σκοράρει τέσσερις φορές από τα 6.75 και τον Μπακόπουλο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, πλησίασε 57-51.Στο στρατόπεδο των Drew που δεν βρήκαν λύση στα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων, ξεχώρισαν στην επίθεση JJ(4), Παλτόγλου(3) και Κάρμας(3), διατηρώντας την ομάδα τους μπροστά στο σκορ.

Τσερώνης(6) και Πούρος(3) ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, με την Circle να βρίσκει απάντηση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, μένοντας σε απόσταση βολής(66-62). Σε εκείνο το σημείο, φάνηκε η διαφορά παραστάσεων και εμπειρίας για τους Drew που έτρεξαν επιμέρους 16 – 4, φεύγοντας από το γήπεδο με το ροζ φύλλο του αγώνα. JJ με 5 πόντους και Ελευθεριάδης(2) – Πούρος με τρίποντες βόμβες, διαμόρφωσαν το τελικό 82 – 66.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο JJ Χριστόπουλος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φίλιππος Μουρελάτος με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Drew είχαν 20 / 34 δίποντα, 8 / 32 τρίποντα, 18 / 26 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Circle είχε 18 / 48 τρίποντα, 9 / 28 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Uncle Drew(Κάρμας): Αγγελογιαννόπουλος 9, Ελευθεριάδης 13, Κάρμας 5, Κανδηράκης 3, Μπονάτσος 3, Παλτόγλου 14(9ρ.), Πούρος 6(10ρ.-7 ασίστ), Τσερώνης 10(9ρ.), JJ Χριστόπουλος 19.

Circle(Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος, Γεωργίου 4, Δόβας, Ζαφειρόπουλος 5, Καλούδης 2(7ρ.), Καρκαλέτσης 7, Μανσόλας 10, Μουρελάτος 30, Μπακόπουλος 4, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 2, Χατζηγιαννίδης 2.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία και η ποιότητα των νικητών και η μεγάλη αντίσταση που προέβαλε το σύνολο του Αλεξόπουλου.