24/06/2021
Fat Ballers 24 21 34 22 - 101 -
Αδάμαστος 17 12 10 21 - 60 -

Οι Fat Ballers «έφαγαν» τον Αδάμαστο!

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων και τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 24-17 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Μπαλοδήμος είχε 3/6 τρίποντα, με τους Τυριακίδη και βαλαβανίδη να σκοράρουν από ένα. Αντίστοιχα για τους Fat Ballers ο Χατζηβρεττας Jr. απάντησε με δύο τρίποντα και είχε σημαντική βοήθεια από τους Καραγιαννίδη και Καλονικίδη που σκόραραν από τέσσερις πόντους. Δυστυχώς στην αρχή του αγώνα είχαμε τον ελαφρύ τραυματισμό του Πολυχρονιάδη, ο οποίος δεν συνέχισε το παιχνίδι καθώς προτιμήθηκε να προστατευτεί.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Αδάμαστου και με ένα σερί 7-0 έκαναν το 34-19. Στη συνέχεια διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας με το σκορ ημιχρόνου να είναι 45-29. Η φιλοξενούμενη ομάδα δυσκολεύτηκε να σκοράρει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλα στη συνέχεια με τα τρίποντα των Τριακοσάρη, Τυριακίδη και Βαλαβανίδη κατάφεραν να μην αφήσουν το σκορ να ξεφύγει.

Στις αρχές του δευτέρο ημίχρονο οι Fat Ballers καθάρισαν το παιχνίδι πετυχαίνοντας πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των παικτών του Αδάμαστου. Οι Καλονικίδης και Καραγιαννίδης πέτυχαν εννέα και πέντε πόντους αντίστοιχα, ενώ ο εξαιρετικός Χατζηβρέττας με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος έκανε το 79-39 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τελευταία περίοδο είδαμε πολύ όμορφες φάσεις καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα. Με μπροστάρηδες τους Μουστόπουλο και Καραγιαννίδη οι Fat Ballers τελείωσαν το παιχνίδι με 101 πόντους, ενώ ο Αδάμαστος έφτασε τους 60 με τα μεγάλα τρίποντα των Καρακωνσταντινίδη, Τριακοσάρη και Μαυρίδη.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 20 (5τρ., 7 ασ.), Μουστόπουλος 11 (1τρ., 9ρ.), Καραγιαννίδης 19 (1τρ., 11ρ.), Χριστοδουλίδης 4, Καλφαλίδης 2 (7ασ), Πολυχρονιάδης 0, Κοκκαλίδης 4, Εδιρνέλης 6 (2τρ.), Καδής 11 (7ρ.), Καλονικίδης 17 (1τρ.), Παπαστεφάνου 7 (1τρ.)

Αδάμαστος: Τυριακίδης 10 (3τρ.), Καρακωνσταντινίδης 4 (1τρ., 7ρ.),  Μπαλαδήμος Σ. 14 (3τρ.), Τριακοσάρης 12 (3τρ.), Βαλαβανίδης 6 (2τρ.), Φαρμάκης (7ρ.), Μαυρίδης 6 (2τρ., 7 ρ.) , Σαραφίδης 0 (8ρ.), Μπαλαδήμος Χ. 0

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα διασκεδαστικό και γρήγορο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βγάζουν αρκετές εντυπωσιακές φάσεις στον αιφνιδιασμό αλλά και σουτ τριών πόντων.