04/07/2021
Γέροντες 11 12 13 18 - 54 -
Most Wanted 10 9 19 11 - 52 -

Οι Γέροντες που παίζουν σαν… νιάτα!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Basketaki Arena, οι Γέροντες θριάμβευσαν κόντρα στους Most Wanted με 54-49.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-10, με τον Γιώργο Λομπαρδή να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Most Wanted, 6 πόντους σημείωσε ο Σάκης Καραμασιώτης που ήταν εξαιρετικός στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το χαμηλό τέμπο του παιχνιδιού συνέχισε να υπάρχει και αυτό έδειχνε ότι ευνοούσε ξεκάθαρα τους Γέροντες, που ναι μεν είχαν πιο πολλές ανάσες, αλλά πήγαιναν σε πιο σκεπτόμενο μπάσκετ. Η ομάδα του Καρέλου, με τον Σταύρο Δαουτάκο να οργιάζει σημειώνοντας 12 πόντους, προηγήθηκαν με 23-19 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ο Δημήτρης Κουσάκης πέτυχε 6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Most Wanted αντέδρασαν και με πολύ μεγάλα σουτ των Καραμασιώτη, Γιαννούλη και Κουσάκη έτρεξαν ένα επιμέρους 19-13 και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 38-36. Για τους Γέροντες, στην επίθεση πάλευε μόνος ο Σταύρος Δαουτάκος.

Στην τέταρτη και πιο καθοριστική περίοδο του ματς, οι Γέροντες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την κούραση των αντιπάλων τους. Με τον Δαουτάκο να τρέχει ασταμάτητα το γήπεδο, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα που είχαν και πήραν τελικά μία σημαντική νίκη με 54-49. Για την ομάδα του Καραμασιώτη, ο Γιαννούλης έβαλε κρίσιμα σουτ, αλλά δεν ήταν αρκετά στο φινάλε.

Hall Of Brands MVP του ματς ήταν ο Σταύρος Δαουτάκος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουσάκης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/57 εντός πεδιάς, 4/16 τρίποντα και 6/15 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Most Wanted είχαν 20/66 εντός πεδιάς, 7/30 τρίποντα και 2/13 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και έκαναν 16 λάθη.

Γέροντες (Καρέλος): Γεροντίδης Γ 6, Καλάβριος 2, Γεροντίδης Κ, Καρέλος 4, Σιχλιμίρης 5. Δαουτάκος 26, Δασκάλου, Λομπαρδής 4, Καγκελάρης 3, Αναγνωστόπουλος 4, Δαουτάκος, Κοκότσης.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Χειράκης 2, Νικολάου 2, Καραμασιώτης 17, Γιαννούλης 9, Λαγωνικάκος, Κουσάκης 15, Ντάνασης 4.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες!