02/04/2023
Γκουρούδες 11 27 16 18 - 72 -
Milwaukee Sucks 17 13 9 22 - 61 -

Οι Γκουρούδες είχαν Α(ρ)χή, μέση και τέλος

Σε ένα ακόμη ματς για τα playoffs της Master League οι Γκουρούδες αντιμετώπισαν τους Milwaukee Sucks σε ένα πολλά υποσχόμενο παιχνίδι. Ωστόσο, οι δύο ομάδες κατέβηκαν με πολλές απουσίες και αυτό έπαιξε το ρόλο του στην έκβαση του αγώνα. Οι Γκουρούδες, οι οποίοι έχουν μεγαλύτερη ποιότητα στο ρόστερ από τους Sucks επηρεάστηκαν λιγότερο από τις απουσίες και κατάφεραν να πάρουν σχετικά εύκολα τη νίκη στο πρώτο ματς της σειράς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Sucks μπήκαν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και κατάφεραν να κυριαρχήσουν. Αρκετοί παίκτες βοήθησαν στο σκοράρισμα, οι Sucks ήταν εύστοχοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της περιόδου με 11-17.

Κάπου εκεί μπήκε στο ματς ο Αχής, ο οποίος άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα. Πρόλαβε να τελειώσει το ημίχρονο με 15 πόντους και βοήθησε τα μέγιστα στην ανατροπή των Γκουρούδων, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-30 τρέχοντας ένα επιμέρους 27-13 στη δεύτερη περίοδο.

Από εκείνο το σημείο οι Γκουρούδες δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Στο τρίτο δεκάλεπτο Κοτσόλης και Οικονόμου ανέλαβαν δράση στο σκοράρισμα και οι Γκουρούδες πνίγοντας τους Sucks στην άμυνα έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 54-39.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι Sucks δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν και να απειλήσουν τους Γκουρούδες. Ο Αχής συνέχισε να κάνει εκπληκτικά πράγματα και τελείωσε το ματς με 26 πόντους. Οι Sucks μείωσαν στους 9 στο τελευταίο λεπτό αλλά πλέον ήταν πολύ αργά και ηττήθηκαν φυσιολογικά με 72-61.

Bettson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αχής με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Γκουρούδες είχαν 21/39 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 12/13 βολές, 43 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 9 λάθη. Οι Milwaukee Sucks είχαν 16/48 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 2/4 βολές, 45 ριμπάουντ και 16 ασίστ για 8 λάθη.

Γκουρούδες (Οκονόμου): Αχής 26 (1), Γκίκας 3 (1), Κοτσόλης 14 (13 ριμπ.), Μελάγιες 10 (1), Μπαλαούρας 5 (1), Οικονόμου 14 (2)

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γάτσιος 6, Γανέλης 5, Καββαθάς 12 (4), Μαυροειδής 15 (3), Οικονόμου 11 (1), Σαμιωτάκης 5 (1), Φωτόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Η αρχοντική εμφάνιση του Κωνσταντίνου Αχή που έπαιξε και για τους απόντες.