20/05/2023
N.A. 99ers 31 23 14 12 - 80 -
The Roots 3 5 16 15 - 39 -

Οι γνωστοί NA99ers!

Εύκολη δουλειά είχαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι NA 99ers, καθώς πραγματοποιώντας καταιγιστική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο,χτίζοντας διαφορά 46 πόντων, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 80 – 39 απέναντι στους Roots.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 99ers άπλωσαν φαρδιά πλατιά όλες τις επιθετικές τους αρετές, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες των Roots και εκτόξευσαν την διαφορά στο + 28. Δημάδης με 9, Μερμίγκης με 8, Παντελίδης με 6 και Βασιλάκης με 5 πόντους αντίστοιχα, συνέθεταν ένα φοβερό επιθετικό κουαρτέτο, ενώ τους μόνους πόντους για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ανδραβίζος μετά από οκτώ αγωνιστικά λεπτά.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην βγάζουν το πόδι από το γκάζι και να στέλνουν την διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μερμίγκης με 8 και Καλοτεράκης με 7 πόντους αντίστοιχα, ήταν τα πρώτα βιολιά, με τον Δημάδη να ακολουθεί από κοντά με 5, ενώ τα μόλις δύο καλάθια των φιλοξενούμενων πέτυχαν Κατής και Ανδραβίζος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Roots είχαν εντελώς διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι, κέρδισαν το επιμέρους σκορ(14-16) και μείωσαν σε 68 – 24. Ο Ανδραβίζος με 6 πόντους, τραβούσε το κουπί στην επίθεση, με Κατή και Ζαμπάρα να δίνουν βοήθειες με 4, ενώ το μεγάλο προβάδισμα για τους γηπεδούχους διατηρούσαν το δίδυμο Δημάδη – Μερμίγκη που πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Roots που κέρδισαν και πάλι το επιμέρους σκορ(12-15), είχαν τον ταχύτατο Ανδραβίζο να ξεχωρίζει
με 8 πόντους, όμως οι 99ers που είχαν σβήσει τις μηχανές τους, με μπροστάρη τον Μελέτη με 5 πόντους και τους Δεδεψίδη-Καλοτεράκη να βάζουν από ένα καλάθι, πήραν και με τη βούλα την νίκη με 80 – 39.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Παντελίδης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Ζαμπάρας με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ .

Οι 99ers είχαν 27/67 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασιστ, έκλεψαν 19 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Rοots είχαν 17/59 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 5/18 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη.

NA 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης 5(7ρ.), Δεδεψίδης 4 , Δημάδης 22, Καλοτεράκης 9(9ρ.), Μελέτης 7, Μερμίγκης 24(8ρ.), Παντελίδης 9(14ρ.).

The Roots(Λαγωνικάκος): Ανδραβίζος 20, Αργυράκης 1, Βασταρδής, Ζαμπάρας 7(10ρ.), Κατής 6(9ρ.), Λουλουργάς(10ρ.), Σοκολάκης 1, Φιλιππής 4.