20/09/2022
Athens Crips 14 18 15 17 - 64 -
Pressof BC 16 7 5 15 - 43 -

Οι γνωστοί Crips και φέτος!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για τους Athens Crips, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν εύκολα την Pressof με 64-43 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Crips στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Αργυρούλη, 4 του Γκουγκούση και 3 του Σμυρλή, προηγούνταν με 11-3 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρία τρίποντα του Νομικού και ένα του Παπαθανασίου, προσπέρασαν με 14-16!

Στην δεύτερη περίοδο ο Γκουγκούσης εκτέλεσε δύο φορές από την περιφέρεια και μαζί με τους 5 πόντους του Κουρκουλή, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 32-23. Την Pressof κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Νομικός, Παπαθανασίου και Αντωνουσάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου η άμυνα των Athens Crips ήταν απροσπέλαστη και με πολυφωνία στην επίθεση, ξέφυγαν στους 19, 47-28. Λίγα πράγματα για την παρέα του Μπαλάσκα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τσορτό να βάζει ένα τρίποντο και τον Καραντζιά ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαδόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Κουρκουλή, Αργυρούλη και Γκουγκούση, έφτασε άνετα στη νίκη με 64-43. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μακαρίτης, Παπαθανασίου, Μπαλάσκας, Καραντζιάς και Αντωνουσάκης.