23/09/2023
Singular Logic 4 8 17 17 - 46 -
Golden Boys 11 10 13 22 - 56 -

Οι Golden Boys τη νίκη, η Singular Logic τις εντυπώσεις!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Golden Boys άντεξαν στην πίεση της σκληροτράχηλης Singular Logic και απέδρασαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους, επικρατώντας με 46-56. Εξαιρετική εμφάνιση αμυντικά από την ομάδα του coach Βεργόγιαννη που κράτησε πολύ χαμηλά του περσινούς πρωταθλητές της Development 2 League.

Πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Golden Boys που βρήκαν στήριγμα στους Κούγια (6π.), Κατσούλη (3π.) και Ιορδανίδη (2π.), μπαίνοντας έτσι σε θέση οδηγού. Μόλις 4 πόντους από τους Ιγκνιάτοβιτς (2π.) και Αράπογλου (2π.) μέτρησαν οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε χαμηλή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-10. Τα αδέρφια Χαχάμη (10π.) οδηγούσαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ενώ η Singular απάντησε με Καραχάλιο (4π.), Παλιοκώστα (2π.) και Ιγκνιάτοβιτς (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -9. Σκορ ημιχρόνου, 12-21.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν επιθετικά και, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Καραχάλιο (5π.), Σιαρέ (4π.), Παλιοκώστα (4π.), Καραφώτη (2π.) και Αναστασόπουλο (2π.) μείωσαν τη διαφορά και άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα. Οι Golden, από την άλλη, απάντησαν με Ιορδανίδη (4π.), Μουλαζιμάκη (4π.), Β. Χαχάμη (3π.) και Ποντικό (2π.), παρέμειναν μπροστά στο σκορ, όμως προβλημάτισαν με την αμυντική τους εικόνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας προσέφεραν όμορφο θέαμα, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια. Με μπροστάρη τον Σιαρέ (8π.) η Singular πάλεψε για τη νίκη, όμως η εμπειρία των Golden υπερίσχυσε, αφού τα καλάθια των Β. Χαχάμη (5π.), Μουλαζιμάκη (5π.), Α. Χαχάμη (3π.), Ποντικού (3π.) και Ιορδανίδη (2π.) αποδείχθηκαν αρκετά για την δεύτερη φετινή νίκη της ομάδας.

Στο τέλος του αγώνα, η Singular Logic είχαν 17/56 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Golden Boys είχαν 14/34 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κατσούλης με 3 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραχάλιος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Singular Logic (Βεργόγιαννης) : Αναστασόπουλος 4, Αράπογλου 5 (1), Θεοχάρης, Ιγκνιάτοβιτς 4, Καραφώτης 2, Καραχάλιος 11, Λυμπεράκος, Μαρίνος, Παλιοκώστας 8, Παυλόπουλος, Σιαρές 12 (2).

Golden Boys (Χαχάμης) : Ιορδανίδης 8, Κατσούλης 3 (1), Κούγιας 7 (2), Μουλαζιμάκης 9, Ποντικός 5 (1), Σκλαβενίτης 3 (1), Σταματάκης, Χαχάμης Α. 6 (2), Χαχάμης Β. 15 (1).

Τι μας άρεσε : Η αντεπίθεση διαρκείας της Singular στο δεύτερο ημίχρονο.