22/10/2023
Partouzan 8 14 8 16 - 46 -
Greek Freaks 17 6 14 15 - 52 -

Οι Greek Freaks τη νίκη, η Partouzan τις εντυπώσεις!

Βραδάκι Κυριακής στον Athens Sports Hall, οι Greek Freaks, με πολύ κόπο και ιδρώτα, πήραν τη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν και έκαναν το 3/3, επικρατώντας των πέντε αλλά δυναμικών παικτών της Partouzan.

Oι Freaks ξεκίνησαν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Σκάγκο (5π.) και τον Ξυγκάκη (4π.) να οδηγούν την ομάδα του Υφαντόπουλου. Από την άλλη, Ρηγανάκος με τέσσερις και Κοντομιχαλος με δύο έδωσαν απαραίτητες λύσεις στην Partouzan, η οποία βρέθηκε πίσω με 8-17 στο τέλος της περιόδου.

Η άμυνα ζώνης και οι σωστές επιλογές επιθετικά της Partouzan έβαλαν δύσκολα στους Freaks, οι οποίοι πέτυχαν μόλις έξι πόντους δια χειρός Καρατζη και Παρίσου. Παυλόπουλος με τέσσερις και Κοντομιχαλος με ένα καλάθι και φάουλ βρήκαν στόχο για την ομάδα του Καραδήμα στο τέλος του ημιχρόνου και διαμόρφωσαν το τελικό 22-23, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Freaks ξαναβρήκαν επιθετικές λύσεις στα πρόσωπα του Κούβαρη (4π), του Σουβλέρη (3π), του Ξυγκάκη (2π.) και του Χατζόπουλου (2π). Στην αντίπερα όχθη, ο Κοντομιχαλος με έξι οδηγούσε σχεδόν μόνος του την Partouzan, η οποία μετά το γκολ φαουλ του Καρατζή, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-37.

Η Partouzan μπήκε αποφασισμένη στο ο τελευταίο δεκάλεπτο και με τέσσερις πόντους του Καραδήμα και τρεις του Κοντομιχαλου πέρασε το μήνυμα ότι δεν πρόκειται να παρατήσει σε κανένα σημείο το παιχνίδι. O Καράτζης με έξι και o Παρίσος με ένα μεγάλο τρίποντο δύο λεπτά πριν τη λήξη ωστόσο, «τελείωσαν» το ματς και έστειλαν το σκορ σε 46-52, χαρίζοντας έτσι την τρίτη διαδοχική νίκη στους Greek Freaks.

Betsson MVP για τους Greek Freaks αναδείχτηκε ο Θοδωρής Καρατζής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο.

Partouzan (Καραδήμας): Καραδήμας 4, Κοντομίχαλος 24 (12ριμπ.), Παυλόπουλος 6 (18ριμπ.), Ρηγανάκος 9 (4κλ.), Καρατζάς 3.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σουβλέρης 5, Παρίσος 7, Σκάγκος 9, Υφαντόπουλος 2, Καρατζής 15, Διαθεσόπουλος, Σούλης, Καραανδρέας, Κούβαρης 6, Ξυγκάκης 6.

Τι μας άρεσε: Το “refuse to lose” mentality της Partouzan και η ποιότητα των Freaks!