10/02/2020
Gunners 20 21 9 16 - 66 -
Aballiers 12 21 9 15 - 57 -

Οι Gunners πήραν το ντέρμπι.

Με φόντο την είσοδο στα playoffs, το Σάββατο βράδυ διασταύρωσαν τα ξίφη τους οι Gunners με τους Abaliers βρίσκοντας νικητές τους πρώτους με 66-57. Οι Abaliers κατάφεραν και ισοφάρισαν το ματς στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως οι Gunners ήταν πιο αποτελεσματικοί στο τέλος και τελικά επικράτησαν και πήραν προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους.
Δυνατό ξεκίνημα στο ματς πραγματοποίησαν οι Gunners στο ματς, και με τρομερή ευστοχία από την γραμμή των 6,75 κατάφεραν και πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Παρά το αρχικό προβάδισμα με 2-7 των Abaliers, οι Gunners με τέσσερα τρίποντα στην συνέχεια του δεκαλέπτου έκλεισαν να προηγούνται με 20-12. Ο Κωστακιώτης πέτυχε 12 πόντους με τρία τρίποντα για τους Gunners, ενώ από πλευράς Abaliers ο Γραμματικός έβαλε πέντε και ο Γώγος τέσσερις.
Στην δεύτερη περίοδο οι Gunners με δύο τρίποντα στην σειρά ανέβασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, +14 26-12 με 8'14 για το ημίχρονο. Οι Abaliers αντέδρασαν και κατάφεραν να πληρώσουν τους Gunners με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα στο υπόλοιπο ημίχρονο. 41-33 σκορ ημιχρόνου με τον Ακουμιανάκη να βάζει έξι πόντους για τους Gunners και τον Ρίκο τέσσερις, ενώ για τους Abaliers ο Γραμματικός έβαλε οχτώ και ο Τσαμπαλής έξι.
Τελείως διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασαν και οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν άστοχες σε αντίθεση με τα όσα πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 9-9 και οι Gunners έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 50-42. Τέσσερις πόντους πέτυχε ο Ακουμιανάκης για τους γηπεδούχους, άλλους τόσους ο Γραμματικός για τους φιλοξενούμενους.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Abaliers έπαιξαν καλή άμυνα και με 8-0 σερί κατάφεραν και ισοφάρισαν 50-50 με 6’12” για την λήξη του παιχνιδιού. Μετά από πέντε λεπτά οι Gunners πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους και με περισσότερη συγκέντρωση κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι με 66-57. Σε αυτό το σημείο καλύτεροι των νικητών οι Πάνιας με εφτά και Ζούρος με πέντε, ενώ για τους ηττημένους έξι πόντοι από τον Παγάνο και πέντε από τον Γραμματικό.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Ζούρος που έβαλε 6 πόντους (1/3 δίποντα, 4/12 βολές), μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε δύο λάθη. Για τους Abaliers ο Γραμματικός σκόραρε 22 πόντους (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/17 βολές), πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκανε 2 μπλοκ και υπέπεσε σε 3 λάθη
Συνολικά οι Gunners είχαν 13/46 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 16/33 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και έκαναν 1 μπλοκ και 7 λάθη. Οι Abaliers είχαν 12/40 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 15/28 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, μπλόκαραν την μπάλα 2 φορές και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Gunners (Παναγόπουλος Γ.): Ραυτόπουλος 6 (1τρ 4ασ), Παπαγεωργίου, Πάνιας 10 (2), Ζούρος 6 (18ρ), Ρίκος 7 (10ρ), Κωστακιώτης 16 (3), Καραμπέτσος 6 (1), Ακουμιανάκης 15 (1τρ 7ρ).
Abaliers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 3, Κρητικός 2 (7ρ), Παγάνος 16 (3), Καρράς, Γραμματικός 22 (1τρ 14ρ 6ασ), Αθανασόπουλος, Γώγος 4 (7ρ), Τζιλιάνος 2, Βερνίκος 2, Τσαμπαλής 6 (1).
Τι μας άρεσε: Η ένταση και το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη.