10/05/2022
Hurricanes 17 20 13 8 - 70 -
La Bola De Papel 23 10 20 16 - 62 -

Οι Hurricanes στην Development!!!

Στο ΣΕΦ,  στο  φινάλε της κανονικής διάρκειας της Development 2 League, οι Huricanes νίκησαν τη La Bola de Papel με σκορ 70-62 , παίρνοντας τη πρώτη θέση στον όμιλο και συνάμα την απευθείας άνοδο στο πρωτάθλημα της D1 για την νέα αγωνιστική χρονιά   .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νίκο Βλάχο , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, 3-6 και 8-9,  ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 9-14 έκλεισαν τη περίοδο στο συν έξι, 17-23   . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βλάχος με 5 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Δημητρόπουλος .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Παντελή Κοσσυβάκη μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι,  αφού πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και με τον Περσίτσα να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του ΣΕΦ έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, 33-33, ενώ με ένα σερί 4-0 οδηγήθηκαν στη ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 37-33. Ο Περσίτσας πέτυχε 14 πόντους και ο Σωτηρόπουλος απο τη La Bola  4.

Στη τρίτη περίοδο οι εκπληκτικοί Hurricanes κράτησαν το προβάδισμα καθολη τη διαρκεια του, 42-37 και 47-45 , για να έρθει ο Λατίφης και με δύο προσωπικά καλάθια να δώσει στην ομάδα του  μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης προβάδισμα  έξι πόντων, 51-45 . Ο Λατίφης πέτυχε 7 πόντους, ενώ ο Τσουκάλης πέτυχε 6 .