08/03/2023
Slam Ducks 18 15 16 11 - 60 -
Skroutz 7 10 14 18 - 49 -

Οι καλύτερες φετινές "Πάπιες"!

Επιστροφή στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις για τους Slam Ducks, καθώς στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα την εξάδα του Skroutz με 60-49 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Στα πρώτα τρία λεπτά ο Πουλής και ο Παπαδόπουλος εκτέλεσαν εύστοχα από την περιφέρεια και το Skroutz προηγούταν με 3-6. Στη συνέχεια της περιόδου ανέβασε δράση ο Σαφράς και με 9 δικούς του πόντους και 4 του Μαργάνη, έδωσαν διψήφια διαφορά 11 πόντων στους γηπεδούχους, 18-7!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Slam Ducks και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Λευτέρη Προφήτη, 4 του Μαργάνη και τρίποντο του Τσουμάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 33-17. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Πουλή και το τρίποντο του Παπαδόπουλου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Ισαακίδη να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 49-31, χάρη σε 5 πόντους του Μαργάνη, 4 του Λειβαδή, 4 του Σαφρά και 3 του Τσουμάκου. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Παπαδόπουλου, τους 4 του Πουλή και το τριποντάκι του Ξένου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Slam Ducks έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σαφρά, Στάθη Προφήτη, Ισαακίδη και Καραλουκά. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαδόπουλος, Πουλής, Ξένος και Μητσοτάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 21/51 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 14/35 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Slam Ducks ο Μαργάνης με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Skroutz ο Ξένος με 8 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 1/2 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Μαυρομιχάλης, Σαφράς 17 (2), Προφήτης Λ. 6, Προφήτης Σ. 4 (1), Ισαακίδης 2, Λειβαδής 6, Μαυροζούμης, Μπούνταλης 4, Μαργάνης 13, Καραλουκάς 2, Τσουμάκος 6 (1)

Skroutz (Παπαδόπουλος): Πουλής 15 (1), Μητσοτάκης 6, Ξένος 8 (1), Παπαδόπουλος 15 (3), Δούμας 3, Αυγουλής 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό ξεκίνημα των Slam Ducks, αλλά και η μαχητικότητα του Skroutz!