26/11/2022
Beerokoillers 18 11 23 20 - 72 -
Kinglooney Tunes 20 19 25 10 - 74 -

Οι καλύτεροι φετινοί KingLooney Tunes!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Kinglooney Tunes πραγματοποιώντας την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση επικράτησαν των Beerokoillers με 72-74 σε ματς πολύ υψηλού επιπέδου για τα δεδομένα της κατηγορίας. Η ομάδα του Φάνη Βαχαβιώλου ανέβηκε λοιπόν στο 5-3, ενώ αυτή του Κώστα Μανδηλαρά υποχώρησε στο 3-6. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Από νωρίς βρήκαν τα πατήματά τους οι δύο ομάδες. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές, που βασίστηκαν επιθετικά στους Τριτάκη (10π.), Λιβιεράτο (7π.) και Τζαβιδόπουλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Beerokoillers παρέμειναν σε απόσταση ενός καλαθιού, σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Κοσμαδάκη (5π.), Νεοφύτου (4π.), Τσαφάρα (3π.), Ψεματίκα (2π.), Μανδηλαρά (2π.) και Λιακόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-19. Το δίδυμο Πουλοκέφαλος (9π.) – Τζαβιδόπουλος (6π.) ήταν εξαιρετικό σε αυτό το διάστημα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων η επιθετική πολυφωνία διατηρήθηκε. Σκορ ημιχρόνου, 29-39.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε για τα καλά. Αμφότερες διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, αλλά οι Kinglooney παρέμειναν σε θέση οδηγού. Πουλοκέφαλος (9π.), Λιβιεράτος (5π.), Τζαβιδόπουλος (5π.), Παυλής (4π.) και Τριτάκης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Kinglooney, ενώ για λογαριασμό των Beerokoillers οι Μανδηλαράς (7π.), Λιακόπουλος (6π.), Κοσμαδάκης (6π.) και Νεοφύτου (4π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-64.

Με αντεπίθεση διαρκείας, βελτίωση στην άμυνα και μεγάλα σουτ οι Beerokoillers πίεσαν μέχρι τέλους για την ανατροπή. Νεοφύτου (10π.), Λιακόπουλος (5π.), Κοσμαδάκης (3π.) και Κατσίκης (2π.) έφεραν τους γηπεδούχους μια ανάσα από την νίκη, όμως οι Kinglooney διατήρησαν την ψυχραιμία τους και χάρη στους Τζαβιδόπουλο (3π.), Τριτάκη (3π.), Πουλοκέφαλο (2π.) και Λιβιεράτο (2π.) απέδρασαν με το 5ο ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Beerokoillers είχαν 21/49 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kinglooney Tunes είχαν 23/54 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 20 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 2 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλων Λιακόπουλος με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/5 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Δεσποτίδης, Κατσίκης 4, Κοσμαδάκης 17 (2), Λιακόπουλος 15, Μανδηλαράς 11 (1), Νεοφύτου 20 (2), Τσαφάρας 3 (1), Ψεματίκας 2.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Βαχαβιώλος, Λιβιεράτος 16 (1), Παυλής 4, Πουλοκέφαλος 20 (3), Τζαβιδόπουλος 17 (3), Τριτάκης 17.

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική ευστοχία των δύο ομάδων.