05/02/2020
Milwaukee Drunks 15 14 13 19 - 61 -
Sparta BC 11 15 14 17 - 57 -

Οι καλύτεροι φετινοί Milwaukee Drunks!

Με τεράστια νίκη επί της Sparta ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Milwaukee Drunks, κερδίζοντας με 61-57 για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League, χωρίς όμως να καλύψουν το -11 της πρεμιέρας.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-6 στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Milwaukee Drunks έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-11, μετά από τρεις τρίποντες βόμβες του Ντόκου και 4 πόντους του Στασινού. Η τριπλέτα Χαριτόπουλου (4π), Φασουλή (4π) και Κουζουβουνά (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, έφτασαν μέχρι και στο +5, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 29-26, χάρη σε δύο τρίποντα του Στασινού και ένα του Γιάτσε. Την Sparta κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Χαριτόπουλος και Φυρός με 4 πόντους έκαστος.

Με δύο τρίποντα αυτήν την φορά του Κουτσόπουλου, ένα του Ντόκου και 4 πόντους του Μπέλλη, οι Μπυρόβιοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 40-33, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Κοτρώνη αντέδρασε στο φινάλε του δεκαλέπτου και με ακόμη 7 πόντους του Χαριτόπουλου, πλησίασε στο καλάθι, 42-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Drunks διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Ντόκο (7π), Ραμαντάνη (6π) και Κουτσόπουλο (4π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 61-57  Το δίδυμο Χαριτόπουλου – Κουζουβουνά πάλεψε για την Sparta στα τελευταία λεπτά, ωστόσο τόσο οι 11 πόντοι του Δημήτρη, όσο και οι 5 του Μπάμπη δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 15/41 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 20/45 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Milwaukee Drunks ο Ραμαντάνης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Sparta ο Χαριτόπουλος με 29 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/15 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Drunks (Στασινός): Πάνου, Μπάκας 4, Νταγκίνης, Στασινός 10 (2), Μπέσιος, Ραμαντάνης 9, Κουτσόπουλος 10 (2), Γιάτσε 3 (1), Ντόκος 19 (4), Μόσχος 2, Μπέλλης 4

Sparta (Κοτρώνης): Παπαδάκης 2, Διαμαντόπουλος, Παλαμιδάς, Κουζουβουνάς 10, Χαριτόπουλος 29 (4), Φασουλής 7, Δαμίγος 5, Κουζοβουνάς, Γκοτζής, Φυρός 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Milwaukee Drunks!