06/03/2020
Στιφάδο Bulls 20 17 21 18 - 76 -
Λεγάμενοι BC 15 14 15 11 - 55 -

Οι καλύτεροι Στιφάδο Bulls του 2020!

Επιστροφή στις νίκες για τους Στιφάδο Bulls στην Elite League, καθώς για την 22η αγωνιστική επικράτησαν των 6 Λεγάμενων με 76-55 και παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 20-15, χάρη σε 9 πόντους του Καττή, 5 του Βαρβιτσιώτη και 4 του Μπασδάνη. Το δίδυμο Γκανιάτσα – Boboric κράτησε κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Χατζή να οδηγεί το ματς και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, μετά από 7 νέους πόντους του Μπασδάνη και τρίποντο του Καττή. Η τριπλέτα Γκανιάτσα (5π), Boboric (5π) και Θρουβάλα (4π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Λεγάμενων στο δεύτερο.

Με τους Jay Jay (8π), Βαρβιτσιώτη (5π) και Καττή (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ταύροι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14, 58-44. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Πειραιώτες, παρά τα τρία τρίποντα του Γκανιάτσα και τους 4 πόντους του Boboric. Σκορ τρίτης περιόδου 58-44!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Στιφάδο Bulls δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία και με 7 πόντους του Μπασδάνη, 4 του Jay Jay και τρίποντο του Καττή , έφτασαν στη νίκη με 76-55. Για την ομάδα του Χαϊκάλη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Θρουβάλας και Βρεττάκος με 6 και και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 25/59 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 17/37 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Καττής με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Δασκαλόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογεώργης): Χατζής, Καττής 19 (3), Κορωνιός 2, Παγουλάτος 4, Θεοδωρόπουλος 4, Jay Jay 15, Μπασδάνης 20 (2), Βαρβιτσιώτης 12 (1)

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δασκαλόπουλος 5 (1), Στάντζος, Βρεττάκος 5, Θρουβάλας 14, Γκανιάτσας 18 (4), Boboric 13 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Ταύρων, καθώς τέσσερις παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!