09/10/2022
Titans 10 14 10 32 - 66 -
LazerWolves 12 13 21 12 - 58 -

Οι καμπάνες της ανατροπής ήχησαν δια χειρός Ηλιαδάκη!

Για την τρίτη στροφή του Basketaki Cup οι Titans με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, λύγισαν τους λιγοστούς Lazers με σκορ 66-58 κι έκαναν μεγάλο βήμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η πρώτη περίοδος ήταν μοιρασμένη ανάμεσα στις δύο ομάδες, αν και οι Lazers μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στην αναμέτρηση. Ειδικότερα ο Παπαθωμάς και ο Μοσχάκης έβαλαν προβλήματα στους αντιπάλους τους, που έβρισκαν σκορ μόνο από αιφνιδιασμούς. Το 10-12 μάλλον αδικούσε τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πρωταγωνιστούσαν δύο παίκτες. Ο Ασημομύτης τα έκανε όλα για τους Lazers (σκορ και ριμπάουντ), ενώ για τους Titans μόνο ο Ηλιαδάκης έβρισκε με συνέπεια το δρόμο προς το καλάθι. Το 24-25 άφηνε τα πάντα ανοιχτά, όμως η συνέχεια ήταν τρελή.

Ο Ασημομύτης είδε τους Μοσχάκη και Βέλλη να τον βοηθούν στο σκοράρισμα, ενώ οι αντίπαλοί τους, είχαν έναν ανεξήγητο εκνευρισμό στο παιχνίδι τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Lazers να ξεφύγουν και με 13 πόντους (31-44), όμως και το 34-46, δεν τους χάλασε, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Η κόπωση των Lazers και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, έκαναν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι. Οι Titans με σημαιοφόρο τον Ηλιαδάκη Γιάννη και παραστάτες τ’αδέρφια Μιχάκη (Αποστόλη και Παντελή) με τον Πόγκα, έκαναν μία απίστευτη ανατροπή, όπου σκόραραν με κάθε τρόπο. Τρίποντα, αιφνιδιασμοί και τρανζίσιον παιχνίδι, άλλαξαν το ρου της αναμέτρησης κι έδωσαν το ροζ φύλο αγώνα στους Titans, που πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο Κύπελλο με 66-58.

Οι νικητές μέτρησαν 23 ριμπάουντ (3 επ., 20αμ.), 13/15 βολές, 16/40 δίποντα, 7/26 τρίποντα, ενώ μοίρασαν 13 ασίστ υπέπεσαν σε 15 λάθη και έκαναν 20 κλεψίματα. Αντίθετα οι ηττημένοι είχαν 51 ριμπάουντ (14 επ., 37 αμ.) με 10/11 βολ, 18/48 διπ. και 4/16 τριπ.. Επίσης έδωσαν 4 τελικές, είχαν 17 λάθη και 8 κλεψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ηλιαδάκης Γιάννης με 15 πόντους (1/1 βολ., 4/7 διπ., 2/4 τριπ.,), γαρνιρισμένα με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Titans ( Ηλιαδάκης Γιάννης): Γλαράκης 3,. Ηλιαδάκης Γ. 15 (3), Ηλιαδάκης Β., Μιχάλης Απόστολος 12, Μιχάκης Παντελής 11 (3), Μούρτος, Πίστης 5, Μπαμπάτσικος, Πόγκας 11, Καρατσόλης 9, Τριανταφύλλου

Lazers (Μοσχάκης): Αντωνακόπουλος 2, Ασημομύτης 26 (1), Μοσχάκης 10 (3), Βέλλης 10, Παπαθωμάς 7, Χαντζάρας 3

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των Titans, που πίστεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή.