Drunk Team 5 11 23 16 - 55 -
Kasonic Beers 9 13 18 20 - 60 -

Οι Kasonic τη νίκη, η Drunk Team τις εντυπώσεις !

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall Drunk Team και Kasonic Beers μας χάρισαν ένα τρομερό ντέρμπι για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Μουλαρογιάννη λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη, όμως η ποιότητα των Kasonic υπερίσχυσε στο φινάλε και η παρέα του Ζυγούρη χαμογέλασε και πάλι τελευταία.

Σε ένα αναγνωριστικό και μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Alla (4π.), Κόκκαλη (2π.) και Χατζημιχαήλ (3π.), ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Παούρη (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Η άμυνα ζώνης της Drunk ήταν και πάλι αποτελεσματική, ενώ οι Παούρης (4π.), Μουλαρογιάννης (3π.), Γκορόγιας (2π.) και Παπαπαναγιώτου (2π.) τραβούσαν το κουπί της επίθεσης. Στην αντίπερα όχθη, ο Alla συνεπικουρούμενος από τους Κόκκαλη (3π.) και Χατζημιχαήλ (3π.) επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια όντες σε θέση οδηγού. Σκορ ημιχρόνου, 16-22.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 23-18 και με το ματς να παίρνει φωτιά. Ο Παούρης (10π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Μουλαρογιάννη (6π.), Παπαπαναγιώτου (3π.) και Γκορόγια, ενώ την ίδια ώρα οι Kasonic έπαιρναν λίγα απο πολλούς, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα έστω και με βραχεία κεφαλή. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα όλα ήταν ανοιχτά. Παούρης (9π.), Zeneli (5π.) και Μήτσικας (4π.) έφτασαν την Drunk Team μια ανάσα από το πολύτιμο ροζ φύλλο, όμως η κλάση του Ρουμελιώτη (9π.), αλλά και των Λύκου (6π.), Alla (4π.) και Καρακωνσταντή (3π.) έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των Kasonic Beers.

Στο τέλος του αγώνα, η Drunk Team είχε 12/34 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 16/25 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kasonic Beers είχαν 14/34 δίποντα, 5/36 τρίποντα και 17/24 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δρόσος Ρουμελιώτης με 15 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούτης με 27 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης) : Zeneli 5, Γκορόγιας 4, Μήτσικας 5, Μουλαρογιάννης 9 (3), Παούρης 27 (1), Παπαπαναγιώτου 5 (1), Σταυρόπουλος.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 17, Ζυγούρης 2, Καρακωνσταντής 4 (1), Κόκκαλης 7, Λύκος 6, Προσηλιακός, Ρουμελιώτης 15 (1), Σπυρίδης, Χατζημιχαήλ Γ. 9 (3).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.