17/02/2020
Κέρβεροι 11 14 11 18 - 54 -
Πόρτο 11 6 16 18 - 51 -

Οι Κέρβεροι πολύ δύσκολα τον Κέρβερο Τοπούζογλου!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 15 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, οι Κέρβεροι τρέχοντας σερί 7 – 0 στα τελευταία 2 λεπτά ,επικράτησαν πολύ δύσκολα με 54 – 51 της Πόρτο του φοβερού Κωνσταντίνου Τοπούζογλου!
Η Πόρτο πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με Τοπούζογλου, Χατζιδάκη και Τζανή να βρίσκουν τον δρόμο προς αντίπαλο καλάθι, ενώ οι Κέρβεροι με Πατέρα και Ζαΐμη μείωσαν σε 4 – 6. Στην συνέχεια ο Γιαννακάκης με 5 συνεχόμενους πόντους ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Σ.Στραταριδάκη και δίποντο του Πατέρα έφεραν το ματς στα ίσια 11 – 11.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Κέρβερους να βρίσκουν λύσεις με Σ.Στραταριδάκη(8) και Ζαΐμη, ενω για την Πόρτο , Βουλουμάνος με δίποντο και Γιαννακάκης, Τοπούζογλου, Τσαλτάκης με βολές μείωναν σε 21-16. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο βολές με τον Σ.Στραταριδάκη και ένα δίποντο με τον Ζαΐμη, ενώ ο Χαλκίδης με μία βολή για την Πόρτο διαμόρφωσε το 25 – 17.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Κέρβερους να τρέχουν σερί 7 – 1 με Πατέρα, Συλιγνάκη και Ζαΐμη για να απαντήσουν για την Πόρτο Γιαννακάκης και Τοπούζογλου με τρίποντα(32-24). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο καλάθια με Συλιγνάκη και Μ.Στραταριδάκη, αλλά η Πόρτο με 6 πόντους του Βουλουμάνου και τρίποντο του Ασβεστά πλησίασε σε 36-33.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Συλιγνάκης με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα στους Κέρβερους , για να έρθει ο Τοπούζογλου με δύο τρίποντα και ο Βουλουμάνος να ισοφαρίσουν 41 – 41. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με Συλιγνάκη, Σ.Στραταριδάκη και Πατέρα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, αλλά η Πόρτο με ακόμα δύο τρίποντα του μπόμπερ Τοπούζογλου και δύο καλάθια του Γιαννακάκη πήρε προβάδισμα με 47 – 51. Στα τρία λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα, οι Κέρβεροι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σ.Στραταριδάκη που πέτυχε 7 αναπάντητους πόντους, γύρισαν το ματς και επικράτησαν με 54 – 51.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σάκης Στραταριδάκης με με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ , 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 16/36 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 13/23 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
Η Πόρτο είχε 7/26 δίποντα, 10/39 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.
Κέρβεροι(Χριστοδουλάκης):Σγλιγνάκης 12, Κουμπής, Μπέλσης, Πατέρας 8(6ρ.), Ζαΐμης 8(11ρ.), Σ.Στραταριδάκης 22 (16ρ.), Μ.Στραταριδάκης 4(8ρ.), Χριστοδουλάκης, Συμσερίδης.
Πόρτο(Οικονομίδης): Χαλκίδης 7 (6ρ.), Ασβεστάς 3, Καπνισάκης (3ας.3κλ.) , Τσαλτάκης 2, Γιαννακάκης 7, Βουλουμάνος 10 (4ας.), Τζανής 2, Τοπούζογλου 18(6τρ.6ρ.), Χατζιδάκης 1, Παναγιωτονάκος 1.
Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια της Πόρτο που γύρισε το ματς από το -14 αλλά και οι Κέρβεροι που έφεραν τούμπα το ματς στο κρισιμότερο σημείο του.