25/12/2019
Kasonic Beers 9 12 11 9 - 41 -
Δαλάι Κλάμα 8 16 9 7 - 40 -

Οι «κλέφτες» με τις μπύρες!

Κάνοντας κατάθεση ψυχής στα τελευταία λεπτά, οι Kasonic Beers έκαναν την ανατροπή κόντρα στους Δαλάι Κλάμα και πήραν μια σπουδαία νίκη με 41-40 στο  ΓΣΠ για την Development 2 League.

Κακό από άποψη παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Με καλάθια του Προσηλιακού και του Σιαμόπουλου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-8 στο δεκάλεπτο.  Για τους Δαλάι ο Τσιάρας ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, σημειώνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μπουρελάκου να ανεβάζει την απόδοσή της και να προηγείται στο τέλος του ημιχρόνου με 21-24. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Κλούτσος, Γκανασούλης και Χατζάκης. Οι «γκρι» στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Γ. Ζυγούρη, όμως έπρεπε να κάνουν το… κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι Kasonic έγιναν πιο απειλητική με τους Γ. Ζυγούρη και Προσηλιακό, όμως οι Δαλάι έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τους Τσιάρα, Ντεμελή και Κλούτσο. Έτσι, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (32-33).

Στο μεγαλύτερο μέρος του τελευταίου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους Δαλάι να… διατηρούν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Kasonic ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με άμυνα για σεμινάριο και καλάθια των Γ. Ζυγούρη και Σιαμόπουλου κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και εν συνεχεία να πάρουν τη νίκη με 41-40 χάρη στην βολή του Σελίμη στα 2’’. Οι Δαλάι κατάφεραν να χάσουν ένα… δικό τους παιχνίδι, αφού έκαναν κακή επίθεση στο τέλος και έκαναν φάουλ στον Σελίμη σε λάθος χρόνο.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Γ. Ζυγούρης με double double και 17 πόντους (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσιάρας με 14 πόντους (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/48 δίποντα (29,1%), 2/19 τρίποντα (10,5%) και 7/19 βολές (36,8%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/37 δίποντα (24,3%), 5/28 τρίποντα (17,9%) και 7/16 βολές (43,8%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Kasonic Beers (Γ. Ζυγούρης): Προσηλιακός 10 (1), Μ. Ζυγούρης, Β. Ζυγούρης, Γ. Ζυγούρης 17 (1), Σιαμόπουλος 12 (11 ριμπ.), Σελίμης 2 (14 ριμπ.), Γκόνης

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 14 (1), Κλούτσος 11 (2), Π. Μαντζιβής (15 ριμπ.), Μπέης, Ντεμελής 3, Γκανασούλης 3 (1), Παπαδημητρίου, Χατζάκης 7 (1), Κ. Μαντζιβής 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Kasonic Beers ανέβασαν «στροφές» στο τέλος και «έκλεψαν» τη νίκη από τους Δαλάι.

Τι δεν μας άρεσε: Οι «πράσινοι» έκαναν τα πάντα για να… χάσουν το ματς στο τέλος και εν τέλει τα κατάφεραν.