23/11/2021
Kourkoutes BC 23 28 25 31 - 107 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 8 13 17 14 - 52 -

Οι Kourkoutes έπιασαν 100άρα στην κατηφόρα!

Εύκολο έργο είχαν οι Kourkoutes απέναντι στον αποδεκατισμένο Αρισταίο και πήραν την πιο εύκολη και ευρεία νίκη της σύντομης ιστορίας τους, αφού επικράτησαν με το εμφατικό 107-52.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως οι Kourkoutes θέλουν να τρέξουν, όπως συνηθίζουν άλλωστε και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά για το 13-3 (5′). Ο Αρισταίος φάνηκε να μην έχει τις απαραίτητες λύσεις και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα με το δεκάλεπτο να λήγει 23-8 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Τσάκωνας πρώτος σκόρερ για τους Kourkoutes με εφτά πόντους, ο Σοφούλης έβαλε άλλους τόσους για τον Αρισταίο.
Με 11-0 σερί για τους Kourkoutes ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 34-8 (13′). Από εκείνο το σημείο όμως ο Αρισταίος βρήκε στόχο στο αντίπαλο καλάθι με μεγαλύτερη συνέπεια και έτσι είδαμε καλάθια εκατέρωθεν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 51-21 για τους Kourkoutes με τον Καντιώτη να πετυχαίνει εννέα πόντους και τον Βεϊσάκη οχτώ για την ομάδα τους, ενώ για τον Αρισταίο από τέσσερις είχαν οι Μπερκέτης και Βαλεράς.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Kourkoutes εκτόξευσαν την διαφορά στις παρυφές των 40 πόντων για το 65-26 (25′). Ο Αρισταίος πάλι όμως πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο και ξεκίνησε να σκοράρει στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της ομάδα τους. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 76-38 για τους Kourkoutes με τον Τσάκωνα να βάζει οχτώ πόντους και τον Σοφούλη να πετυχαίνει ακόμα εφτά για τους φιλοξενούμενους.
Τυπική διαδικασία η συνέχεια του παιχνιδιού με τους Kourkoutes να έχουν στο μυαλό τους την 100άρα! Έτσι σε κάθε ευκαιρία έτρεξαν σε αιφνιδιασμό και κατάφεραν να πετύχουν πολλά εύκολα καλάθια για να φτάσουν τον στόχο τους δύο λεπτά πριν την λήξη κάνοντας το σκορ 100-52 (38′). Χωρίς να αλλάξουν πολλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν 107-52 με τον Τσάκωνα να προσθέτει άλλους 10 πόντους και τον Αθανασίου να ακολουθεί με εννέα, Άνω για τον Αρισταίο ο Σοφούλης είχε οχτώ.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Γιώργος Τσάκωνας με 27 πόντους (11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/11 βολές), 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τον Αρισταίο ξεχώρισε ο Νίκος Παναγιωταράκος ο οποίος ήταν άποντος (0/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο) αλλά είχε 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 1 μπλοκ.
Οι Kourkoutes συνολικά είχαν 40/77 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 18/33 βολές, 58 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 19 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 κοψίματα. Ο Αρισταίος είχε 17/47 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 22 λάθη και 2 μπλοκ.
Kourkoutes (Αθανασίου): Καντιώτης 18 (6ασ), Σαρακινός 8, Τριανταφύλλου, Πλέστης 13 (7ρ), Τσάκωνας 27 (19ρ 5ασ), Αθανασίου 16 (9ρ 8ασ 6κλ), Νακόπουλος 10, Βεϊσάκης 15 (11ρ 3τρ).
Αρισταίος (Βαλεράς): Μπερκέτης 7, Ψημίτης 6 (12ρ), Βρεττός, Κορασίδης 6, Βαλεράς 8 (10ρ 5ασ), Κοζαδίνος, Σοφούλης 25 (4), Παναγιωταράκος (13ρ).
Τι μας άρεσε: Το ότι παρά την διαφορά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν μπάσκετ.
Τι δεν μας άρεσε:  Ο τραυματισμός του Βρεττού.