19/11/2019
Koutchers 10 10 23 6 - 49 -
Bobeeres 15 10 12 4 - 41 -

Οι Koutchers είναι εδώ και είναι δυνατοί!

Ημέρα Εθνικής εορτής στο κλειστό του Πλάτωνα στις 17 Νοεμβρίου, μεγάλο ματς στο παρκέ, από δύο συμπαγείς και καλά στημένες ομάδες στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development, με τελικό αποτέλεσμα 49-41 υπέρ των γηπεδούχων Koutchers απέναντι στους Bobeeres!

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κομμένα και ραμμένα στο στυλ του πλέι μέικερ των Koutchers Μπιζιώτη (8), με τον βραχύσωμο γκαρντ να βρίσκει χώρους και να τρυπάει την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με πυλώνα τον σέντερ τους Αγάθο (4) και βοήθειες από Αρβανιτέλλη (3) και Μωυσίδη (3) κράτησαν τον έλεγχο τους ματς στα χέρια τους, προηγούμενοι με 10-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαγεωργίου (8) να παίρνει σκυτάλη από τον Μπιζιώτη και να πληγώνει την προηγούμενη ομάδα του, με τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα για τους πράσινους  Bobeeres να είναι η απάντηση και η διατήρηση του προβαδίσματος στο συν πέντε, μπαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. (20-25)

Με τον Σκυφτούλη να ανακατεύει την άμυνα των φιλοξενούμενων, τον Μπιζιώτη (2) να αποφασίζει να απειλήσει και από μακρυά και τον Παπαγεωργίου να είναι απλά… Παπαγεωργίου (5), βρισκόμενος παντού σε άμυνα και επίθεση, οι Koutchers έκαναν ένα επιμέρους 13-0 λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να κλείνει τελικά στο 43-37  υπέρ τους και τους Bobeeres προβληματισμένους ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Εκεί τελικά δεν άλλαξαν πολλά, παρά μόνο το γεγονός ότι η κούραση και ίσως η κρισιμότητα και η ένταση του ματς, έκαναν τις ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, με το σκορ να κλείνει με 49-41 και η νίκη εντυπώσεων και ουσίας να έρχεται στα χέρια των Koutchers!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο δαιμόνιος Θεμιστοκλής Μπιζιώτης ο οποίος σε 34 λεπτά είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 3 λάθη. Από τους Bobeeres ξεχώρισε ο Ανδρέας Αγάθος με 11 πόντους, κατεβάζοντας 13 ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα μια ασίστ ένα κλέψιμο και 4 λαθάκια.

Συνολικά οι Koutchers είχαν 19/68 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Οι Bobeeres από την μεριά τους είχαν 16/56 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, είχαν 4 κλεψίματα και 20 λάθη.

Koutchers ( Τηγανίτας ): Κωνσταντόπουλος , Τηγανίτας , Κορδαλής , Παπαγεωργίου 16 (7 ριμπ ), Ιορδάνογλου , Νικολάου 2, Κουρλαμπάς 2, Μουμούρης , Μπιζιώτης 24 ( 8 ριμπ ), Σκυφτούλης 5.

Bobeeres ( Τσίτουρας ): Ξουράφης 2 ( 4 ριμπ ), Καββαδίας 2, Μωυσίδης 9 ( 3 ασ ), Σακελλαράκης 2 ( 12 ριμπ ), Αντωνόπουλος 4, Αρβανιτέλης 9 ( 7 ριμπ ), Αγάθος 11 ( 13 ριμπ ), Κούρτης 2, Αγγελακόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το ντουέτο Μπιζιώτη Παπαγεωργίου επιθετικά και η ήρεμη δύναμη από τον πάγκο του Τηγανήτα, ενώ από τους Bobeeres η δύναμη μέσα στο καλάθι.