23/06/2022
Winston Wizards 6 4 11 7 - 28 -
Λεγάμενοι BC 15 8 11 23 - 57 -

Οι Λεγάμενοι τη μάχη των απουσιών!

Όντας αρκετά καλύτεροι και χωρίς να δώσουν κανένα… δικαίωμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Λεγάμενοι με τον Χαϊκάλη να πρωτοστατεί, πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στους Winston Wizards στο ΣΕΦ με τελικό σκορ 28-57, σε ένα… ζεστό βράδυ στο Φάληρο!

Τα μικρά ροστερ των δύο ομάδων δεν άφηναν άλλη επιλογή από σετ επιθέσεις και… υπομονή, με τον Σουλτάτο να… ξεφεύγει από τη γενική εικόνα του παιχνιδιού και να αποτελεί τον κύριο παράγοντα που οι Λεγάμενοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με το υπέρ τους 6-15, με τους Wizards να ψάχνουν τρόπους να μπουν στο ρυθμό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και να προσπαθούν, κυρίως με τον Τοσουνίδη, να μειώσουν το σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς η αγωνιστική άνοδος του πολύ καλού Χαϊκάλη κράτησε την ψαλίδα του σκορ αρκετά μεγάλη, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 10-23.

Αλέξανδρος και Πασχάλης Νταής με όμορφες προσπάθειες έδωσαν σκορ και… ανάσα στους Winston Wizards στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Σουλτάτο από την άλλη να ξαναπαίρνει… μπρος και με την ενέργειά του να βοηθά τους Λεγάμενους να κλείσουν το τρίτο δεκαλεπτο μπροστά με 21-34.

Χαϊκάλης και Σουλτάτος δεν είχαν όρεξη για… ανατροπές και με συνεχόμενους πόντους ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με την αναμέτρηση εν τέλει να φτάνει στην τελική της μορφή, με τους Λεγάμενους να είναι καλύτεροι και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 28-57.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σουλτάτος με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Wizards ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Νταής με 3 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 8/39 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 6/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 1/4 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Νταής Α. 3, Νταής Π. 11, Τσικής 3, Τοσουνίδης 10, Φράγκος 1.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σουλτάτος 29, Στάντζος (15 ριμπ. ), Αγαλόπουλος 3, Χαϊκάλης 13 (11 ριμπ. , 8 ασ. ), Δημουλιάς 12.

Τί μας άρεσε: Η ολοκληρωτική εμφάνιση του Ηλία του Χαϊκάλη, ο οποίος δεν ξέρουμε τι άλλο πρέπει να κάνει για να βγει στη φώτο του… Mvp!