15/11/2023
Tebelwolves 15 10 21 14 - 60 -
Aladalon 6 16 21 11 - 54 -

Οι «Λύκοι» χαμογέλασαν ξανά!

Πίσω τους άφησαν το αρνητικό σερί των τελευταίων 2 αγωνιστικών οι Tebelwolves, οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 15 Νοεμβρίου επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας των Aladalon με 60-54 στην 6η αγωνιστική της Master League. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όταν οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό και να φτάσουν τελικά στην επικράτηση που έφερε το ρεκόρ τους στο 2-3. Οι Aladalon από την μεριά τους συνέχισαν με ήττα στη Master League και έπεσαν στο 1-5.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο πιο ζωηρά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 8-0. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν καλάθι στις πρώτες στιγμές και το έκαναν τελικά μετά από κάτι παραπάνω από 4 λεπτά, με τον Κτενίδη να γράφει το 8-2. Πουλάκης και Κορδαλής κράτησαν σε καλή απόσταση τους Tebelwolves, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-6.

Η επιθετική εικόνα των Aladalon βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 2-12 στα πρώτα λεπτά της περιόδου, έκαναν το προσπέρασμα για το 17-18. Μασοκώστας και Ζάτας έβγαλαν αντίδραση από την πλευρά των «Λύκων», οι οποίοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 23-19. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ και πήγαν στη διακοπή με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 25-22.

Οι δύο ομάδες στο ημίχρονο πήραν ανάσες οι οποίες συνέβαλαν θετικά στο να δούμε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και από τις δύο πλευρές. Οι Tebelwolves έφτασαν στο +8(39-31), αλλά οι Aladalon όταν βρήκαν την ευκαιρία μπόρεσαν να φτιάξουν καλές φάσεις, ώστε οι Βαγγέλης και Σεφέρης να μειώσουν στον πόντο (41-40). Στο σημείο εκείνο, παρότι είχαν την ευκαιρία, δεν έκαναν το προσπέρασμα και οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με 46-43.

Ενώ φαινόταν πως το παιχνίδι θα πήγαινε ντέρμπι μέχρι το τέλος, ήρθε το τέταρτο δεκάλεπτο για να αποδείξει το αντίθετο. Οι Tebelwolves φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί και όταν έπρεπε πήραν σωστές αποφάσεις επιθετικά, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-48) σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό που είχε αποκτήσει το παιχνίδι και απλά κατάφεραν να πετύχουν στο φινάλε κάποια καλάθια που μάζεψαν την απόσταση και το τελικό σκορ έγραψε 60-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Πουλάκης με 12 πόντους, 1 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Από τους Aladalon ξεχώρισε ο Γιώργος Κτενίδης με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Tebelwolves είχαν 20/42 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 8/14 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Aladalon μέτρησαν 13/41 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 10/17 βολές, 41 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης είχαν 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καραγρηγορίου 13(4ρ.), Κορδαλής 12(4ρ.), Κασβής 6(8ρ.), Ζάτας 8(4ρ.), Μασοκώστας 9(3ρ.), Πουλάκης 12(6ρ.), Τζερεμές

Aladalon (Σαλτουρίδης): Αθανασάκος 3(3ρ.), Βαγγέλης 16(7ρ.), Σεφέρης 9(4ρ.), Κτενίδης 4(4ρ.), Σαλτουρίδης 4(12ρ.), Μένεγας 3(3ρ.), Μίντζης 7(6ρ.), Σδούγκας, Συλιγνάκης 8(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο των δύο ομάδων.