26/06/2021
Salonica Old Stars 23 9 13 19 - 64 -
Lockers 21 15 13 24 - 73 -

Οι Lockers «κλείδωσαν» την νίκη!

Στην πρώτη περίοδο ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους Lockers να έχουν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό της περιόδου, με πρωταγωνιστές του Λυμπιρίδη και Καντζαρίδη που είχαν δέκα και οχτώ πόντους αντίστοιχα. Οι Old Stars όμως με την πάροδο του χρόνου βελτίωναν την απόδοση τους και με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά κατάφεραν να περάσουν μπροστά με το σκορ της περιόδου να είναι 23-21.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως είχε τελειώσει η προηγούμενη. Οι δύο ομάδες έπαιζαν σφιχτές άμυνες και οι Old Stars εκμεταλλεύονταν την αστοχία των παικτών των Lockers από τις βολές με αποτέλεσμα 1:51 πριν την λήξη της περιόδου το σκορ να είναι 31-31. Εκεί όμως με τρείς πόντους του Γιώγιου και δύο από τον Κατζαρίδη οι Lockers πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ με 32-36.

Οι πολύ καλές άμυνες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Παρόλα αυτά ο Τσουματίδης έκανε ένα βήμα μπροστά όταν τον χρειαζόταν η ομάδα του και με εννέα πόντους απαντούσε σε κάθε μεγάλο καλάθι των Old Stars. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 45-49.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν στην επίθεση προσφέροντας θέαμα στους θεατές. Οι Old Stars με μεγάλα καλάθια από τους Παπανδρέου και Ματούλα μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους 56 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του παιχνιδιού αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή καθώς οι Lockers ήταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές που τους οδηγούσαν οι αντίπαλοι τους δημιουργώντας το τελικό αποτέλεσμα 64-73.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 3 (1τρ.), Ποτουρίδης 3 (1τρ.), Παπανδρέου 5 (1τρ., 9ρ.), Ψαρρόπουλος 15 (3τρ., 11ρ., 2μπ.), Κούρογλου 5 (1τρ., 4ασ.), Ματούλας 17 (4τρ., 8ρ., 1μπ.), Κώνστας 0, Περρωστής 2, Μπουλγουράνος 11 (1τρ., 8ρ.), Αλεξιάδης 3 (6ρ.), Βλάχος 0, Μαστρογιάννης 0

Lockers: Μυγδανάλευρος 2 (5ρ., 4ασ.), Κεχαγιάς 1 (9ρ., 1μπ.), Τερζάκης 12 (1τρ., 7ρ., 2μπ.), Καντζαρίδης 11 (8ρ.,3μπ.), Τσουματίδης 12 (2τρ.), Λυμπιρίδης 22 (2τρ., 4ασ.), Γιώγιος 11 (14ρ.), Αμύρης 2

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι Old Lions για την ανατροπή