25/06/2020
Λύκοι 2 14 14 11 - 41 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 5 5 7 8 - 25 -

Οι Λύκοι δαγκώνουν…

Πεινασμένοι οι Λύκοι φάνηκαν και πήραν μία μεγάλη νίκη απέναντι στον ελλιπή, για τα δεδομένα του, Αρισταίο με 41-25 και μπήκαν για τα καλά στο κυνήγι της πολυπόθητης θέσης που θα τους στείλει στα playoff. Ο Αρισταίος, ο οποίος έχει κλειδώσει την δεύτερη νίκη, φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα του.

Οι Λύκοι ξεκίνησαν με καλάθι τον αγώνα από τον Σάββα, που έμελλε να είναι και το μοναδικό τους στηn πρώτη περίοδο. Ο Αρισταίος από την άλλη ήταν πολύ άστοχος αλλά κατάφερε να πετύχει πέντε πόντους για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά. Ο Τούντας ξεχώρισε με τρεις και ο Βρεττός πέτυχε άλλους δύο.

Μεταμορφωμένοι οι Λύκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι οποίοι έπαιξαν με περισσότερο μυαλό, γύρισαν την μπάλα με υπομονή και έβαλαν μερικά ελεύθερα σουτ. Τα τρία πρώτα εντός πεδιάς των Λύκων ήταν τρίποντα ενώ για τον Αρισταίο, που πέτυχε πάλι πέντε πόντους, οι τρεις ήταν βολές δείγμα της αστοχίας του. Ο Κούβελας πέτυχε τέσσερις πόντους για τους Λύκους και από τρεις οι Σάββας και Κραουνάκης, ενώ για τον Αρισταίο πρώτος σκόρερ ήταν ο Παούρης Β. με δύο πόντους.

Στο ίδιο έργο θεατές και στη τρίτη περίοδο με τους Λύκους να είναι εμφανώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους. Μάλιστα κατάφεραν και ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10, 20-10 (23′). Ο Αρισταίος έβρισκε σταθερά σκορ από την γραμμή των βολών και μοιραία έμεινε πίσω μάτην λήξη της περιόδου με 30-17. Ο Κολυτός είχε τέσσερις πόντους και από τρεις οι Αρβανίτης και Κραουνάκης για τους γηπεδούχους, από δύο είχαν οι Παούρης Β., Παούρης Σ. και Ρουσουνέλος για τους φιλοξενούμενους.

Με την αποπνικτική άμυνα του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Αρισταίος πίστεψε ότι θα μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αλλά οι παίκτες του δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένοι και στην επίθεση. Οι Λύκοι κατάφεραν να σπάσουν τις παγίδες του Αρισταίου και εν τέλει να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με 41-25. Ο Κούβελας πέτυχε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα για τους νικητές, ενώ από δύο είχαν οι Τούντας, Ρουσουνέλος, Μπερκέτης και Παναγιωταράκος για τους ηττημένους.

Καλύτερος όλων ο Κούβελας με 12 πόντους (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος του Αρισταίου ήταν ο Τούντας με 7 πόντους (2/9 δίποντα, 3/7 βολές), 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ,2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 8/35 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 5 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/43 δίποντα, 0/22 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, είχαν 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 9 λάθη.

Λύκοι (Πλιάτσικας): Αρβανίτης 3 (1), Στόικος, Κολυτός 4 (13ρ), Καχριμάνης 4, Πλούσης, Κατσίκης 2 (12ρ), Σάββας 8 (1), Κούβελας 12 (1τρ 11ρ), Κραουνάκης 8 (2).

Α.Σ.Κ. Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 5 (7ρ), Παναγιωταράκος 3 (11ρ), Βρεττός 2, Τούντας 7 (12ρ), Μπερκέτης 2, Παούρης Σ. 2, Παούρης Β. 4.

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση στην επίθεση των Λύκων και η άμυνα σε όλο το γήπεδο του Αρισταίου, που δείχνει πως είναι καλή ομάδα και αδικεί τον εαυτό της με αυτή την εμφάνιση.