31/01/2024
Λύκοι 16 18 7 19 - 60 -
Aballiers 15 13 14 11 - 53 -

Οι Λύκοι ‘’δαγκώνουν’’ ξανά τους Aballiers

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους λύκους να βρίσκουν λύσεις μέσα από το ομαδικό τους παιχνίδι. Η τριάδα των Ιατρού, Καρακώστα και Κούβελα πέτυχε από 4 πόντους ο καθένας και χάρις των 4 πόντων από Νίτσικα και Δρόσο πήραν το προβάδισμα με 16-15. Οι Aballiers από τη μεριά τους με τα 3 τρίποντα του Θάνου Σωτ. , τους 4 πόντους του Βερνίκου και από 2 του Λιακόπουλου παρέμεναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ζυγαριά έδειχνε να γέρνει προς τη μεριά των Aballiers, με τον Θάνο Σωτ. να "κουβαλάει" στο σκοράρισμα και να φτάνει τους 14 πόντους.Οι Λύκοι όμως επέστρεψαν στο ματς, ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα χάρις στην άμυνα τους και πήγανε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με σκορ 34-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα roller coster, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Aballiers βρίσκονταν μπροστά για ενα πόντο με σκορ 41-42.

Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες είχαν μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τους Aballiers όμως να είναι αρκετά άστοχοι. Για τους λύκους τη διαφορά στην τελευταία περίοδο έκαναν ο Ιατρού με 7 πόντους και ο Καρακώστας με τους δικούς του 8. Οι λύκοι όντας πιο εύστοχη περάσανε μπροστά και στη συνέχεια δεν έχασαν τα προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα, όπου κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 60-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ιατρού Εύαγγελος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θάνος Σωτήριος με 27 πόντους, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 14/27 βολές, 17/44 δίποντα και 4/14 τρίποντα, μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6  βολές, 14/45 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και  7 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 6, Ιατρού 18, Καχριμάνης 1, Κουρούβανης 5, Κούβελας 7, Νίτσικας 6, Σάββας 4, Καρακώστας 13

Αballiers (Μανώλης): Βερνίκος 8,Θάνος Σ. 27, Θάνος Ν. 1, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 4, Πέτσας 4, Πολυχρόνης 7